8 darów świata – nauka na straży natury

Ponad 130 uczniów z białostockich liceów obejrzało dziś w Uniwersyteckim Centrum Kultury film „8 Gifts of The World”. Był to pierwszy pokaz tego obrazu w stolicy Podlaskiego. Młodzież wzięła też udział w debacie przygotowanej przez Centrum Popularyzacji Nauki, z udziałem reżysera filmu i naukowców z UwB, którzy wystąpili w nim w roli ekspertów. 

Sala UCK w uniwersyteckim kampusie była wypełniona po brzegi. Na projekcję przyszli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, IV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida, VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta oraz I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Największa podlaska uczelnia zorganizowała pokaz we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowym Chill&Luzz – producentem filmu. Jego powstanie było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Premiera „8 Gifts of The World” miała miejsce w październiku, w Suwałkach. Teraz, po raz pierwszy, film został pokazany w Białymstoku. Łącząc wątki dokumentalne i fabularne, obraz ukazuje piękno natury, bogactwo zasobów przyrody, ale też wpływ, jaki na środowisko wywiera działalność człowieka. Jest niebanalną formą edukacji, ale dostarcza też wrażeń natury estetycznej (został nakręcony w pięknych plenerach naszego regionu, głównie Suwalszczyzny) i skłania do refleksji. Każda część filmu to inny aspekt życia: woda, powietrze, ziemia, las, kosmos, zwierzęta, człowiek, żywność.   

Uniwersytet w Białymstoku jest partnerem naukowym filmu „8 Gifts of The World” – z eksperckim głosem występują w nim badacze z Wydziału Biologii, Wydziału Chemii i Wydziału Fizyki UwB. Jednym z partnerów produkcji jest też Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze – to właśnie w jego wnętrzach nagranych zostało część wypowiedzi ekspertów.        

Po projekcji filmowej odbyła się debata pod hasłem „8 darów świata – nauka na straży natury”, przygotowana przez Centrum Popularyzacji Nauki UwB. W rozmowie uczestniczył Jacek Chodkiewicz – scenarzysta i reżyser filmu, prezes Stowarzyszenia Filmowego Chill&Luzz, a także badacze z Uniwersytetu w Białymstoku: mgr Andrzej Branicki (Wydział Fizyki), prof. Joanna Karpińska oraz prof. Agnieszka Wilczewska (Wydział Chemii) i prof. Mirosław Ratkiewicz (Wydział Biologii). Debatę moderowała Dorota Sawicka – kierownik CPN. Do dyskusji o tym, czy i co można zrobić, by chronić zasoby naszej planety, aktywnie włączyła się młodzież z zaproszonych szkół.

Debata odbyła się w ramach realizowanego na UwB projektu „Misja 3.0 – Uniwersytet Otwarty” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Została nagrana i można ją będzie obejrzeć na stronie internetowej projektu.

Na zakończenie spotkania wśród uczniów rozlosowane zostały zestawy upominków przygotowanych przez uczelnię: książki o tematyce przyrodniczej autorstwa pracowników UwB oraz uniwersyteckie gadżety. Był też prezent specjalny: dwuosobowe zaproszenie do Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku połączone z wizytą w Obserwatorium, po którym uczniów obiecał oprowadzić mgr Andrzej Branicki z Pracowni Astronomii i Astrofizyki.

Podobne wpisy