„Studiuj z UwB” z wizytą w Sokołowie Podlaskim

Czy fake newsy rządzą światem? Jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie? Jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie? – m.in. takie tematy przygotowali dla I Liceum Ogólnokształcące im. M Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku w ramach akcji „Studiuj z UwB”.

We wtorek 28 listopada z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcące im. M Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim spotkali się wykładowcy i pracownicy Wydziału Historii, Wydziału Ekonomii i Finansów, Wydziału Zarządzania, Uniwersyteckiego Biura Karier, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji oraz Działu Promocji.

Dr Justyna Olędzka z Wydziału  Historii opowiadała o fake newsach oraz rozwoju instrumentów współczesnej dezinformacji. Tłumaczyła jaki wpływają na politykę wewnętrzną państw i jaką rolę odgrywają we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: czy fake news może zatem wywołać wojnę albo globalny kryzys finansowy?

O ChatGPT, sztucznej inteligencji a także możliwości, jaki dają nowoczesne rozwiązania technologiczne opowiadała mgr Karolina Trzaska z Wydziału Ekonomii i Finansów.

Spójnym uzupełnieniem wykładów były warsztaty dr. C. Szymona Czupryńskiego z Biura Karier pt. „Sztuka manipulacji. Nie daj się oszukać!” oraz  „Jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie” mgr Moniki Garwolińskiej z Wydziału Zarządzania. Dr Czupryński tłumaczył dlaczego tak łatwo dajemy się oszukać? Wraz z uczniami w formie warsztatowej szukał odpowiedzi na pytanie: czy nie można obronić się przed natrętnymi naciągaczami, którzy chcą nas naciągnąć? Licealiści poznali podstawowe techniki manipulacji oraz w jakich sytuacjach są wykorzystywane oraz  dowiedzieli się jak można się przed nimi bronić.

O największej  podlaskiej uczelni: jej ofercie, możliwościach rozwoju i zasadach rekrutacji opowiedzieli uczniom przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.

Spotkanie zaowocowało kolejnymi planami współpracy. Dziękujemy za miłe przyjęcie, zainteresowanie oraz aktywność uczniów.

Akcję „Studiuj z UwB” koordynuje Dział Promocji.

Kontakt: k.zagloba@uwb.edu.pl