„Studiuj z UwB”  na spotkaniu z uczniami w Ciechanowcu

W środę 20 grudnia z młodzieżą Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu spotkali się wykładowcy i pracownicy Wydziału Filologicznego, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji oraz Działu Promocji Uniwersytetu w Białymstoku.

O imionach dzieci polskich celebrytów – modnych tendencjach i klasyfikacji  mówiła dr Anetta Strawińska z Wydziału Filologicznego (Katedra Stylistyki i Lingwistyki Antropologicznej). Celem wykładu była próba uszeregowania oryginalnych imion dzieci rodzimych celebrytów według utrwalonych w literaturze przedmiotu standardów opisu systemu imienniczego. Dziecko w świecie celebrity to jeden „z wielu gadżetów”. O przedmiotowym traktowaniu dzieci, zdaniem psychologów i socjologów, świadczy nadawanie potomstwu niekonwencjonalnych imion. Między innymi takie aspekty były poruszane i wspólnie omawiane wraz z uczniami podczas spotkania.

Bardzo ciekawym spotkaniem były „Warsztaty interkulturowe i językowe. Podróż po krajach anglojęzycznych” przeprowadzone przez dr Annę Sańczyk-Cruz z Wydziału Filologicznego (Katedra Językoznawstwa Porównawczego i Stosowanego). Celem zajęć kulturowo-językowych było poszerzenie horyzontów poznawczych i rozwój kompetencji językowych w formie ćwiczeń interaktywnych i konwersacji. Młodzież miała okazję zgłębić wiedzę na temat obyczajów i zwyczajów panujących w krajach anglojęzycznych oraz doskonalić umiejętności komunikacji, aby efektywniej porozumiewać się w języku angielskim. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zaproponowanych warsztatach z zakresu efektywnej komunikacji interkulturowej.

Z kolei dr Krzysztof Puławski z Wydziału Filologicznego (Katedra Językoznawstwa Porównawczego i Stosowanego) zaproponował uczniom warsztat z tłumaczenia piosenek z języka angielskiego. Mowa była o różnych sposobach tłumaczenia tekstów przeznaczonych na scenę oraz technikach tłumaczeniowych. Pan doktor wraz z młodzieżą podjęli się oceny już istniejących tłumaczeń, ale też samodzielnie zajęli się przekładem tekstu wybranej literackiej piosenki tak, by mógł on trafić na scenę.

O największej  podlaskiej uczelni: jej ofercie, możliwościach rozwoju i zasadach rekrutacji opowiedzieli uczniom przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.

Dziękujemy za miłe przyjęcie i efektywnie spędzony czas.

Galeria zdjęć: