Akcja „Studiuj z UwB” w wiosennej odsłonie

Miło było nam gościć uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej- Curie z Sokołowa Podlaskiego. We wtorek, 9 kwietnia z młodzieżą spotkali się wykładowcy i pracownicy Wydziału Stosunków Międzynarodowych, Wydziału Fizyki, Wydziału Chemii, Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego oraz Działu Promocji.  Młodzi ludzie wzięli udział w spotkaniu ze znanym polskim politologiem, historykiem i publicystą, profesorem ISP PAN Pawłem Kowalem.

O pięciu najbardziej znanych eksperymentach z psychologii społecznej opowiadała mgr Karolina Fernandes z Wydziału Stosunków Międzynarodowych. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto chwalić dzieci i czy holokaust mógłby wydarzyć się w innym miejscu i czasie, a także jak zdobyta wiedza może pomóc im w codziennym życiu.

Bardzo ciekawym spotkaniem były zajęcia poprowadzone przez dr. Krzysztofa Gawryluka z Wydziału Fizyki, pn. „Kondensat Bosego-Einsteina”, gdzie mowa była o superatomie, historii i funkcjonowaniu kondensatu oraz podstawach fizyki kwantowej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, zadawali mnóstwo ciekawych pytań.

Młodzież miała również możliwość udziału w zajęciach przeprowadzonych w laboratoriach chemicznych pod opieką dr hab. Izabeli Dobrzyńskiej, dr Anny Sankiewicz oraz dr Moniki Wysockiej-Żołpy. Uczniowie w formie doświadczeń laboratoryjnych poznali właściwości związków chromu, manganu i związków miedzi.

Szczególnym wydarzeniem było spotkanie z profesorem Pawłem Kowalem, który wygłosił wykład do młodzieży pt. „Spokojnie już nie będzie. Koniec naszej belle epoque”. Opowiadał o polskiej polityce wschodniej, relacjach europejskich i współczesnych zagrożeniach wojennych. Spotkanie poruszyło młodych ludzi, którzy po wygłoszonym wykładzie  dopytywali o interesujące ich zagadnienia.

Dodatkowo uczniowie skorzystali z oferty Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, gdzie wraz z opowieścią przewodnicką dr. Janusza Kupryjanowicza i mgr. Wojciecha Pszczółki  poznali świat zwierząt, skamieniałości, grzybów, porostów i roślin.

Za koordynację spotkania odpowiada Dział Promocji Uniwersytetu w Białymstoku.

Dziękujemy za miłe przyjęcie i efektywnie spędzony czas.

Podobne wpisy