Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku

Ponad 80 atrakcji i blisko 4 tysiące pasjonatów nauki w każdym wieku – taki był Rodzinny Piknik Naukowy, który odbył się w sobotę, 18 maja, na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Zorganizowały go podlaskie uczelnie i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Koordynatorem głównym tegorocznej edycji PFNiS był Uniwersytet w Białymstoku.

– To zaszczyt dla mnie i Uniwersytetu w Białymstoku, że jest głównym koordynatorem tego wspaniałego wydarzenia. Wydarzenia z ogromną tradycją, w którym się bardzo dużo dzieje. Przez cały tydzień byliśmy dla Państwa, a teraz tu na Stadionie też jesteśmy dla Państwa. I tak jak powiedziała Maria Skłodowska Curie – nie należy się niczego bać, należy to tylko poznać. Zachęcamy Państwa do poznawania, do przesuwania granicy poznania, bo wiedza daje moc. Wiedza jest naszą siłą – mówiła podczas oficjalnego otwarcia pikniku prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej i koordynator główna tegorocznego Festiwalu. 

– Jestem związany z nauką od wielu lat, prowadzę m.in. seminaria i jeżeli student piszę jakąś pracę, to ma obowiązek wyjaśnienia wszystkiego co jest w tytule tej pracy. W tytule tego spotkania jest festiwal nauki. Festiwal to zabawa, a nauka to coś poważnego, więc pokazujemy naukę w taki sposób, by można było się bawić, by można było ją zrozumieć, a dodatkowo jeszcze możemy spędzić czas rodzinnie – podkreślał prezydent Miasta Białystok Tadeusz Truskolaski.

I taki był sobotni Rodzinny Piknik Naukowy. Podlaskie uczelnie i EpiCentrum BPNT udowodniły, że nauka jest dla ludzi, że jest ciekawa, pasjonująca i bardzo nam pomaga w codziennym życiu.

Olbrzymią popularnością cieszyły się stoiska wydziałów i jednostek Uniwersytetu w Białymstoku. Były eksperymenty, pokazy, warsztaty, ciekawostki, gry i zabawy. Można było m.in. wybrać się w naukową podróż do świata chemii, skontrolować jakość czekolady, spróbować jadalnych owadów, dowiedzieć się, co kryją nasze dłonie, poeksperymentować z matematyką, czy sprawdzić umiejętności piłkarskie pod czujnym okiem Tomasza Frankowskiego. Nie zabrakło też np. malowania twarzy, kreatywnych animacji, fascynujących gier, konkursów.

Podczas sobotniego wydarzenia nie brakowało też akcentów muzycznych. Był przemarsz i występ zespołu VIRADOS, Chór Uniwersytetu w Białymstoku wykonał „New York, New York”, przed publicznością zaprezentowały się też Big-Band UMFC Filii w Białymstoku oraz zespół Triada z Podlaskiego Instytutu Kultury. Znakomity spektakl muzyczny „Białystok stacja” przedstawiła sekcja taneczna UwB, a na pokaz układu fitness zaprosiła Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych.

W naukowym pikniku wzięło udział ok. 4 tysięcy pasjonatów nauki w każdym wieku.

Podlaskie Festiwal Nauki i Sztuki organizują wspólnie podlaskie uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Partnerami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami są także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info, Nauka w Polsce.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

XX PFNiS otrzymał wsparcie finansowe Prezydenta Miasta Białegostoku.

Podobne wpisy