Więcej wpisów
Wydział Biologii zaprasza uczniów na Jesień z Biologią
Wydział Biologii przygotował szereg zajęć w ramach Jesiennych Spotkań z Nauką, na które zaprasza szczególnie uczniów klas trzecich oraz czwartych szkół ponadpodstawowych. O technikach molekularnych w zadaniach maturalnych, mechanizmach ewolucji, tajemnicach ludzkiego mózgu oraz procesu uczenia się, współczesnych problemach hydrosfery, fotosyntezie i genetyce mendlowskiej i genetyce populacji w zadaniach maturalnych opowie sześcioro wykładowców z Wydziału Biologii.
Doświadczenia laboratoryjne w ramach „Spotkań u Chemoików”
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, w ramach cyklu „Spotkań u Chemików” 5 listopada 2024 roku, gościli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie.
Studiuj z UwB w Dąbrowie Białostockiej
Kim był i co tworzył Aleksander Puszkin? Jakie zwyczaje i obrzędy związane są z regionem Białostocczyzny w okresie Wigilii Bożego Narodzenia? Jak studiuje się filologię rosyjską na Uniwersytecie w Białymstoku? Czyli akcja Studiuj z UwB dedykowana uczniom mniejszości białoruskiej Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej
7 listopada 1867 r. to dzień urodzin Marii Skłodowskiej – Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. To właśnie dla uczczenia pamięci o tej wybitnej badaczce 7 listopada (od roku 2013) świętujemy Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.
ZAIMPLANTOWANI – interakcyjna platforma wspierająca pełne uczestnictwo w życiu społecznym osób po wszczepieniu implantu ślimakowego
Podczas spotkania zostanie zaprezentowana platforma ZAIMPLANTOWANI stworzona z myślą o wspieraniu pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osób po wszczepieniu implantu ślimakowego.
Chemiczne Halloween
Koło Naukowe Chemików UwB „Pozyton” serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych wraz z rodzicami na pełne eksperymentów i chemicznych niespodzianek wydarzenie! To wyjątkowa okazja dla młodych odkrywców w wieku od 6 do 15 lat, by poczuć magię chemii i zobaczyć, jak nauka potrafi zaskakiwać!
Uczniowie z Wyszkowa na wykładach w kampusie UwB
Czy istnieje przestępstwo doskonałe? Jakie są metody identyfikacji śladów kryminalistycznych? Jakie tajemnice kryje ludzki mózg? Jak studiuje się na Uniwersytecie w Białymstoku? W piątek 25 października dr Elżbieta Zambrzycka – Szelewa z Wydziału Chemii oraz dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. Na koniec Piotr Jakubowicz, student V roku Wydziału Prawa, opowiadał o studiowaniu na UwB oraz odpowiadał na pytania młodszych kolegów i koleżanek z Wyszkowa.
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych na Podlaskich Dniach Matematyki
Dlaczego musisz dowiedzieć się o skali Kelvina zanim zaczniesz malować pokój? Jakie znamy skale temperaturowe? Jak wykorzystać klocki lego w kombinatoryce? Między innymi na takie tematy rozmawiali i szukali praktycznych rozwiązań pod czujnym okiem dr qanny Rybak z Wydziału Matematyki uczniowie klas drugich i trzecich z rozszerzoną matematyką Liceum Ogólnokształcącego w Mońkach oraz uczniowie klas 4-6 Niepublicznej Szkoły Podstawowej Mozaika w Białymstoku
O kodowaniu kreskowym DNA w IV Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Białymstoku
Różnorodność organizmów żywych na Ziemi jest ogromna, a niektóre gatunki bardzo trudno jest od siebie odróżnić. Umiejętność badania DNA pozwala jednak nie tylko na precyzyjną identyfikację poszczególnych taksonów, lecz umożliwia odkrywanie historii ewolucyjnej. By jednak efektywnie wykorzystywać zdobycze genetyki, trzeba zdobyć podstawową wiedzę z zakresu biologii molekularnej, a także poznać współcześnie stosowane techniki badawcze. Podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych obejmuje licznie zagadnienia związane z genetyką molekularną i biotechnologią, a pracownicy naszego Wydziału chętnie dzielą się swoją bogatą wiedzą z licealistami.
Spotkania u Chemików
Jak najlepiej zainteresować młodych ludzi chemią? Odpowiedź jest prosta: przez doświadczenie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 31 im. Janusza Korczaka w Białymstoku, którzy pod czują opieką dr Doroty Czajkowskiej-Szczykowskiej, poznali wybrane techniki pracy w laboratorium (m.in. sączenie pod zmniejszonym ciśnieniem) oraz przeprowadzili proste eksperymenty chemiczne.
Pracownicy naukowi z Wydziału Matematyki na Podlaskich Dniach Matematyki
Jakie znamy skale temperaturowe? Która skala ma coś wspólnego z funkcją liniową? A co wspólnego ma skala Kelvina z remontem? Jaką rolę pełnią dowodzenia twierdzeń matematycznych? Jak zrozumieć paradoksy i inne ciekawe zdarzenia w dowodach wybranych twierdzeń? O tym wszystkim opowiedzą nasi pracownicy z Wydziału Matematyki, dr Anna Rybak oraz dr Tomasz Czyżycki podczas Podlaskich Dni Matematyki. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Politechnika Białostocka.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Ekosystemy Interpretacji/ Interpretacje Ekosystemów
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku jest współorganizatorem konferencji, której tematem przewodnim będzie „Natura i wojna. Literackie, filozoficzne i artystyczne reprezentacje relacji przyrody i człowieka w epoce wojny, katastrofy ekologicznej i kryzysu‘’.#konferencja
Lingwistyka Przyszłości: Wykorzystanie AI w Edukacji Językowej
Wydział Filologiczny UwB oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zapraszają lingwistów oraz osoby zainteresowane nauczaniem języków w dobie AI na konferencję pn. „Lingwistyka w dobie AI”. Wydarzenie odbędzie się 17 października 2024 r. w CEN w Białymstoku ul. Złota 4. Początek spotkania przewidziany jest na godz. 10:00.
Uniwersytet w Białymstoku z nową ofertą edukacyjną – rusza trzecia edycja akcji „Studiuj z UwB”
Czy istnieje przestępstwo doskonałe? Kim jest złodziej w przebraniu? Czy Mały Książę korzystał z geometrii? Czy szlachta rzeczywiście nie pracuje, a marsz równości wyznań mógł naprawdę odbyć się w drugiej połowie XVII stulecia? Między innymi na te pytania odpowiedzą uczniom wykładowcy z Uniwersytetu w Białymstoku, w ramach akcji „Studiuj z UwB”. Po wakacyjnej przerwie, i już po raz trzeci, największa podlaska uczelnia rusza z ofertą wykładów i warsztatów dla szkół ponadpodstawowych.
O chorobach cywilizacyjnych w ramach Dni Zdrowia – spotkanie edukacyjne z uczniami V LO im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku
„Czy jesteśmy bezbronni wobec chorób cywilizacyjnych?” – to tytuł wykładu wygłoszonego w ramach Dni Zdrowia przez dr. Marka Bartoszewicza, prodziekana ds. studenckich i rozwoju Wydziału Biologii. W trakcie spotkania wyjaśniał uczniom V LO im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku, w jaki sposób zdrowy tryb życia może uchronić nas przed otyłością i jej konsekwencjami. Tłumaczył na czym polegają genetyczne predyspozycje wybranych chorób oraz dziedziczenie epigenetyczne. Opowiedział też o najnowszych zdobyczach medycyny, które pozwalają patrzeć z optymizmem w przyszłość dając nadzieję chorym zmagającym się z najcięższymi schorzeniami.
Poznaj swoją małą ojczyznę – cykl spotkań o historii, tradycji i współczesności Podlasia
Wydział Historii Uniwersytetu w Białymstoku serdecznie zaprasza nauczycieli oraz uczniów do udziału w projekcie „Poznaj swoją małą ojczyznę – cykl spotkań o historii, tradycji i współczesności Podlasia”. Celem tej inicjatywy jest wsparcie dzieci i młodzieży w zdobywaniu wiedzy z zakresu historii regionu oraz edukacji obywatelskiej. W ramach projektu odbędzie się pięć spotkań, które stanowią doskonałe…
Warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół Handlowo- Ekonomicznych w Białymstoku
Uczniowie klasy maturalnej Zespołu Szkół Handlowo- Ekonomicznych w Białymstoku pod merytoryczną opieką Pani mgr Elizy Krotke z Wydziału Filologicznego (Katedra Językoznawstwa Porównawczego i Stosowanego) w piątek 27 września próbowali swoich sił w tłumaczeniu tekstów literackich.
XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Białymstoku
Prawie tysiąc historyków, archiwistów, nauczycieli, studentów i miłośników historii z Polski i z zagranicy m.in. ze Słowacji, Litwy, Białorusi i Niemiec wzięło udział w XXI Zjeździe Historyków Polskich w Białymstoku. Organizatorami Zjazdu był Uniwersytet w Białymstoku oraz Polskie Towarzystwo Historyczne. Zjazd historyków odbył się w dniach 17-20 września, po raz pierwszy wydarzenie miało miejsce w Białymstoku.
Spotkanie z maturzystami z województwa podlaskiego, czyli Uniwersytet w Białymstoku na Białostockim Salonie Maturzystów 2024
Bezpośrednie spotkanie przedstawicieli Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji, Biura Karier, Działu Promocji oraz studentów UwB z uczniami szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i całego województwa podlaskiego odbyło się w piątek 13 września w przestrzeniach Politechniki Białostockiej. W salonie maturzystów obecna była również dr hab. Anna Gardocka-Jałowiec, prof. UwB – prorektor uczelni ds. studentów i doktorantów.
Uniwersytet w Białymstoku z ofertą na Białostockim Salonie Maturzystów Perspektywy 2024
Jak co roku zapraszamy wszystkich maturzystów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych na spotkanie z Uniwersytetem w Białymstoku w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej Salon Maturzystów Perspektywy 2024. Już 13 września, w godzinach 9:00- 14:00 pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji, Działu Promocji, Biura Karier oraz studenci UwB opowiedzą o ofercie naszej uczelni oraz systemie rekrutacji. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeniach Politechniki Białostockiej.
Promują Uniwersytet w Białymstoku wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Czas na podsumowanie.
Udało się zorganizować ponad 30 spotkań z uczniami szkół ponadpodstawowych, w które aktywnie zaangażowało się ponad 50 pracowników UwB i ponad 20 studentów. W czwartek, 13 czerwca, podczas spotkania z prorektor uczelni ds. studenckich dr hab. Jolantą Muszyńską prof. UwB, oficjalnie została podsumowana akcja „Studiuj z UwB” oraz udział w targach edukacyjnych w roku akademickim 2023/2024.
Rozpoczęła się rekrutacja na UwB
Blisko 4,5 tys. miejsc na studiach I, II stopnia oraz jednolitych magisterskich przygotował z myślą o nowych studentach Uniwersytet w Białymstoku. Kandydaci mają do wyboru w sumie 44 kierunki studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, a wśród nich – wyjątkowo dużo nowości. Zapisy na rok akademicki 2024/2025 w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów ruszą w poniedziałek, 3 czerwca.
Kreatywne Rozmowy o Nauce
Sztuczna Inteligencja i jej wpływ na otaczającą nas rzeczywistość – wokół tego tematu będą toczyć się tegoroczne Kreatywne Rozmowy o Nauce, na które wszystkich zainteresowanych zaprasza Parlament Studencki Uniwersytetu w Białymstoku.
Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku
Ponad 80 atrakcji i blisko 4 tysiące pasjonatów nauki w każdym wieku – taki był Rodzinny Piknik Naukowy, który odbył się w sobotę, 18 maja, na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Zorganizowały go podlaskie uczelnie i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Koordynatorem głównym tegorocznej edycji PFNiS był Uniwersytet w Białymstoku.
Ciekawie, inspirująco, naukowo i radośnie, czyli festiwalowy dzień na Uniwersytecie w Białymstoku
Można było zajrzeć do chemicznych i biologicznych laboratoriów, piknikować z młodymi odkrywcami, zajrzeć w gwiazdy, wyruszyć śladami Marii Skłodowskiej-Curie, poznać tajemnice pingwinów, zobaczyć kolory w ruchu albo dowiedzieć się, jak nieść pomoc. Taki był wtorek (14 maja) na Uniwersytecie w Białymstoku.
Dialogi zakodowane, czyli rozmowy studentów ponad naukowymi podziałami
25 kwietnia odbyło się Forum Kół Naukowych pod nazwą „Dialogi zakodowane”. W tym roku wydarzenie miało zmienioną formę, miejsce oraz charakter. Koła, które zgłosiły się do udziału w przedsięwzięciu połączyły siły pracując interdyscyplinarnie nad wspólnie wybranym tematem. Od kilku miesięcy pasjonaci – studenci z kół naukowych rozważali zagadnienie dotyczące komunikacji. W czwartek o godz. 18:00 w kawiarni Cofix przy ul. Sienkiewicza 4, zaprezentowali efekt swojej pracy oraz współpracy międzynaukowej, międzywydziałowej.
UwB podczas Dnia Nauki w III LO w Białymstoku
Uniwersytet w Białymstoku zaprezentował się podczas Dnia Nauki w odpowiedzi na zaproszenie młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 22 kwietnia, skierowane było do uczniów wszystkich białostockich liceów, jego celem jest popularyzacja nauki wśród młodzieży.
Forum Kół Naukowych UwB – „Dialogi zakodowane”
Czyli rozmowy ponad naukowymi podziałami. Co łączy pająki, liczby i dyplomację? Jakim językiem mówi matematyka, jakim biologia, a jak rozmawiają ze sobą różne narody? Jak komunikuje się w świat liczb, a jak rozmawia świat przyrody, a jak mówi świat ludzkich spraw? Czy nauki tak różne jak matematyka, biologia i stosunki międzynarodowe mogą mówić o tym samym? Podczas spotkania będziemy szukać różnych sposobów komunikacji w ujęciu interdyscyplinarnym.
Uczniowie I LO w Grajewie z wizytą w Uniwersytecie w Białymstoku
W piątek 19 kwietnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie odwiedzili kampus Uniwersytetu w Białymstoku. Młodzież wzięła udział w wykładzie pt. „Jak nie dać się oszukać – mózg i dezinformacja”, na którym dr hab. Daniel Boćkowski, prof. UwB z Wydziału Stosunków Międzynarodowych omawiał ważne współcześnie zagadnienie dezinformacji i wojen informacyjnych. Przedstawił w jaki sposób dezinformacja może wpływać na nasze życie oraz w jaki sposób można ją rozpoznawać i jej się przeciwstawiać.
Studiuj z UwB w Sokółce
W środę 17.04. na zaproszenie Zespołu Szkół w Sokółce przedstawiciele Wydziału Filologicznego, Wydziału Historii, Wydziału Stosunków Międzynarodowych, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji, Działu Promocji oraz środowiska studenckiego spotkali się z uczniami Zespołu Szkół w Sokółce.
UwB na Dniu Nauki w III LO w Białymstoku
Uniwersytet w Białymstoku jest partnerem Dnia Nauki organizowanego 22 kwietnia w ramach inicjatywy „Poczuj chemię do nauki” w III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K Baczyńskiego w Białymstoku.
Akcja „Studiuj z UwB” w wiosennej odsłonie
Miło było nam gościć uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej- Curie z Sokołowa Podlaskiego. We wtorek, 9 kwietnia z młodzieżą spotkali się wykładowcy i pracownicy Wydziału Stosunków Międzynarodowych, Wydziału Fizyki, Wydziału Chemii, Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego oraz Działu Promocji. Młodzi ludzie wzięli udział w spotkaniu ze znanym polskim politologiem, historykiem i publicystą, profesorem ISP PAN Pawłem Kowalem.
Matematyczne pogotowie maturalne
Koło Naukowe Zastosowań Matematyki serdecznie zaprasza wszystkich tegorocznych maturzystów, jak również zainteresowanych uczniów nieco młodszych klas szkół ponadpodstawowych na darmowe zajęcia obejmujące problematyczne działy maturalne. Arkusze zadań zostaną przygotowane i rozwiązane przez studentów Koła Naukowego oraz skonsultowane z egzaminatorami CKE. spotkanie odbędzie się 18 kwietnia (czwartek) na Wydziale Matematyki ( aula 1056) w Kampusie Uniwersytetu…
UwB wspiera szkoły, za nami kolejne Forum Dyrektorów Szkół
Komunikacja w zarządzaniu na linii dyrektor-nauczyciel, wartości i systemy motywacyjne współczesnej młodzieży, a także uniwersytecka oferta dla uczniów i nauczycieli – te tematy zdominowały VII Forum Dyrektorów Szkół, które odbyło się w czwartek, 7 marca 2024 roku, w budynku Rektoratu Uniwersytetu w Białymstoku. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy z Białegostoku oraz regionu. Forum zorganizował Dział Promocji UwB.
Eksperymenty, pokazy, warsztaty, wycieczki… czyli Spotkania z Nauką w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku
Będzie ciekawie, inspirująco, naukowo, kreatywnie, a nawet kosmicznie! Już po raz 8. w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, w dniach 14-16 marca, odbędą się Spotkania z Nauką. Do udziału w zajęciach zaproszeni są wszyscy chętni już od 5. roku życia. Na niektóre atrakcje trzeba się wcześniej zarejestrować. Zapisy już trwają.
Puchar za najbogatszą ofertę edukacyjną na zakończenie XX Prezentacji Edukacyjnych „Uczelnie w powiecie”
Zakończyliśmy XX Prezentacje Edukacyjne „Uczelnie w powiecie”. To były dwa intensywne tygodnie, w ciągu których odwiedziliśmy osiem powiatowych miast: Siemiatycze, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Sokółkę, Ełk, Wysokie Mazowieckie, Zambrów i Grajewo.
VII Forum Dyrektorów Szkół
Prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB wraz z Działem Promocji UwB serdecznie zapraszają do udziału w VII Forum Dyrektorów Szkół.
DZIEŃ PAJĄKA – SAVE A SPIDER DAY
Co poza straszeniem robi pająk? Jaką pełni rolę w życiu człowieka i w utrzymaniu zrównoważonego ekosystemu? Czy pająka da się pokochać? Poznaj niesamowity świat pająków. Koło Naukowe Biologów zaprasza do udziału w szeregu interesujących zdarzeń: wykładach, warsztatach, interaktywnych stoiskach. Start już 14 marca!
„Uczelnie w powiecie” na półmetku
Zaczynamy spotkania z kandydatami na studia, podczas których bezpośrednio rozmawiamy o kierunkach studiów, zasadach rekrutacji
i możliwościach studiowania na UwB. To wszystko w ramach XX Prezentacji Edukacyjnych „Uczelnie w powiecie”, które organizują „Wieści Podlaskie” wspólnie ze starostami. Akcja rozpoczęła się 19 lutego od spotkania w Zespole Szkół w Siemiatyczach.
Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na studia
Zaczynamy spotkania z kandydatami na studia, podczas których bezpośrednio rozmawiamy o kierunkach studiów, zasadach rekrutacji
i możliwościach studiowania na UwB. To wszystko w ramach XX Prezentacji Edukacyjnych „Uczelnie w powiecie”, które organizują „Wieści Podlaskie” wspólnie ze starostami. Akcja rozpoczęła się 19 lutego od spotkania w Zespole Szkół w Siemiatyczach.
UwB z wizytą na Targach Edukacyjnych w II LO w Białymstoku
17 stycznia 2024 r. studenci oraz pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku spotkali się z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżny Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.
14 i pół tysiąca widzów i ponad 640 seansów – tak wyglądał ubiegły rok w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku.
W 2023 roku Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku odwiedziło ponad 14 i pół tysiąca widzów i pasjonatów astronomii. Najwięcej osób pojawiło się w marcu (ponad 2000) i kwietniu (prawie 1900). Łącznie 14501 gości uczestniczyło w 641 seansach. Najchętniej wybieranym filmem była produkcja 3D „Na skrzydłach marzeń” (180 seansów). Dużą popularnością cieszyły się też filmy „Myszki i księżyc” (prawie 150 seansów) oraz „Wszechświat i cała reszta” (ponad 130 projekcji).
Maturalne spotkania z UwB
Uniwersytet w Białymstoku oferuje wsparcie tegorocznym maturzystom. Wydział Biologii zaprasza na wykłady i praktyczne omówienie egzaminu maturalnego z biologii. Wydział Historii zaprasza na kursy z historii oraz z wiedzy o społeczeństwie.
Współpraca ze szkołami w ramach akcji „Studiuj z UwB”
8 spotkań, ponad 20 wykładów i warsztatów, 17 wykładowców i 1 koło naukowe oraz blisko 650 uczniów – tak w liczbach wygląda akcja „Studiuj z UwB” w tym roku szkolnym: od września do grudnia 2023 r. Ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Uniwersytet w Białymstoku zaprosili albo odwiedzili uczniowie m.in. z Wilna, Olecka, Augustowa, Białegostoku, Sokołowa Podlaskiego.
„Studiuj z UwB” na spotkaniu z uczniami w Ciechanowcu
W środę 20 grudnia z młodzieżą Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu spotkali się wykładowcy i pracownicy Wydziału Filologicznego, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji oraz Działu Promocji Uniwersytetu w Białymstoku.
Uczniowie jako badacze, naukowcy i odkrywcy. Oficjalnie rozpoczęła się druga edycja Programu Tutorskiego UwB
Przez pół roku będą spotykać się ze swoimi tutorami, by wspólnie realizować wybrane projekty badawcze. 28 uczniów z Białegostoku, Łomży, Grajewa, Dąbrowy Białostockiej, a nawet Bydgoszczy uczestniczy w drugiej edycji Programu Tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”.
Ponad 30 zgłoszeń do Programu Tutorskiego UwB
32 zgłoszenia z 11 szkół z Białegostoku, Łomży, Grajewa, Dąbrowy Białostockiej i … Bydgoszczy wpłynęło do II edycji Programu Tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. 13 grudnia powinny być znane wyniki rekrutacji. 18 grudnia odbędzie się uroczystość inauguracji Programu w Uniwersyteckim Centrum Kultury.
Uniwersytet w Białymstoku wychodzi naprzeciw potrzebom edukacyjnym mniejszości białoruskiej młodzieży z Zespołu Szkół im. Gen. Nikodema w Dąbrowie Białostockiej.
Do szkoły, w której uczy się mieszkająca w Polsce młodzież białoruska (zarówno rodowici mieszkańcy Podlasia, jak i przybysze zza wschodniej granicy) wybrały się wraz z konkretnie dedykowanymi zajęciami: dr Anna Alsztyniuk, dr Anna Sakowicz, dr Agnieszka Baczewska-Murdzek.
„Studiuj z UwB” z wizytą w Sokołowie Podlaskim
Czy fake newsy rządzą światem? Jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie? Jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie? – m.in. takie tematy przygotowali dla I Liceum Ogólnokształcące im. M Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku w ramach akcji „Studiuj z UwB”.
Spotkanie licealistów z wykładowcami UwB z bogatą ofertą naukowych atrakcji
Akcja „Studiuj z UwB” po raz kolejny zachęciła uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku do odwiedzenia kampusu oraz udziału w szeregu działań edukacyjnych. Tym razem 24.11.2023 r. przyjechały do nas klasy o profilach humanistycznych i językowych.
Uczniowie Technikum Programistycznego oraz Liceum Infotech z Białegostoku odwiedzili kampus UwB
Wykłady zaprezentowane na Wydziale Biologii oraz na Wydziale Fizyki spotkały się z dużym uznaniem i zainteresowaniem wśród uczniów Technikum Programistycznego oraz Liceum Infotech. 22 listopada młodzież tej szkoły odwiedziła uniwersytecki kampus biorąc udział w dwóch ciekawych wykładach: „Ludzki mózg – (nie)doskonały komputer” oraz „Fizyka w grach komputerowych”
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku w kampusie UwB
17 listopada w kampusie UwB gościliśmy uczniów I LO w Olecku. Naukowych atrakcji nie brakowało. O tym, czym jest paradoks Peto i czy istnieje jego rozwiązanie w kontekście chorób nowotworowych mówił dr Sebastian Maciak z Wydziału Biologii. Przybliżył zagadnienie dotyczące tego jak rozwiązanie zagadki angielskiego biologa (Richard’aPeto) może doprowadzić do rozwoju innowacyjnych metod zapobiegania i/lub leczenia zmian nowotworowych.
Niebo na końcu świata – wystawa w Planetarium UwB
Jak wygląda zorza polarna nad rzeką Supraśl we wsi Osowicze, ruch sfery niebieskiej wraz z wyładowaniem atmosferycznym nieopodal wsi Leńce, obłoki srebrzyste nad wsią Studzianki – to wszystko można zobaczyć na wystawie astrofotografii w Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawę tworzy 18 niezwykłych zdjęć zrobionych w regionie podlaskim, zazwyczaj niedaleko Białegostoku. Autorami prac są Szczepan Skibicki, Marek Biały i Maciej Jarmoc – członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – oddziału w Białymstoku.
Do 4 grudnia czekamy na zgłoszenia do II edycji Programu Tutorskiego UwB
8 wydziałów, 17 naukowców i ponad 30 tematów do wyboru – to propozycja Uniwersytetu w Białymstoku skierowana do zdolnych uczniów szkół ponadpodstawowych i pasjonatów nauki. W piątek (17 listopada) rusza druga edycja Programu tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku pod hasłem „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. Warto dodać, że efektem pierwszego Programu w roku szkolnym 2022/2023 było ponad 20 oryginalnych projektów naukowych i artystycznych.
Licealiści z Augustowa zainteresowani ofertą Uniwersytetu w Białymstoku
Wykład o Start-upie i pomysłach na biznes, warsztaty o fake newsach i fact-checkingu, a także wizyta w Planetarium i spotkanie z przedstawicielami Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji. Tak przebiegała wizyta ponad 40 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie na Uniwersytecie w Białymstoku. Młodzież gościła na największej podlaskiej uczelni w czwartek, 9 listopada w ramach akcji „Studiuj z UwB”.
To była wyjątkowa noc na UwB
W dniu 20 października w ramach ogólnopolskiej inicjatywy pn. Noc Innowacji, skierowanej do miłośników nauki w każdym wieku, otworzyliśmy laboratoria, pracownie, sale wykładowe, planetarium oraz obserwatorium. Na Wydziale Chemii otwarta została wystawa pn. „Laboratorium za szybką”, przedstawiająca zestawy szkła laboratoryjnego, zaaranżowanego w typowy dla laboratorium chemicznego sposób. Nie zabrakło też „kosmicznych podróży” w uniwersyteckim Planetarium i Obserwatorium. Można było skorzystać z projekcji filmów w technologii Virtual Reality („Szepty”, reż. Jacek Nagłowski oraz „Wirtualny dom kultury. Malarstwo Jerzego Nowosielskiego z kościoła i kaplicy w Wesołej”, produkcja dr Rafał Kuczyński, Wydział Studiów Kulturowych UwB).
Uczniowie z woj. Podlaskiego na Wydziale Matematyki UwB
26 października uczniowie dwóch klas maturalnych z I Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim wzięli udział w wykładach na Wydziale Matematyki w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Dr Karol Pryszczepko opowiadał o strategiach wygrania w grach dwuosobowych, takich jak: piętnaście monet, nim, kółko i krzyżyk, etc. Podczas wykładu uczniowie poznali sposoby na skonstruowanie matematycznego modelu danej gry, który pozwala wyznaczyć strategie wygrywające (tzn. P-pozycje i N-pozycje). Natomiast o dowodzeniu twierdzeń na poziomie zadań maturalnych opowiadała dr Anna Rybak.
Noc Innowacji w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku
Innowacje dla miłośników nauki w każdym wieku – Uniwersytet w Białymstoku przygotował ponad 20 różnych wydarzeń połączonych w bloki tematyczne w ramach Nocy Innowacji 2023. Będzie można zajrzeć do laboratoriów i Obserwatorium. Nie zabraknie też pokazów filmowych w Planetarium i w technologii Virtual Reality, ciekawych wykładów, wycieczek, prezentacji. Taka będzie Noc Innowacji na Uniwersytecie w…
Uniwersytet w Białymstoku na Salonach Maturzysty Perspektywy 2023 w Lublinie, Warszawie i Olsztynie
Mnóstwo gości, mnóstwo pytań i pozytywnych rozmów. Tak było na Salonach Maturzysty Perspektywy 2023 w Lublinie (5-6.09.2023 r.), Warszawie (14-15.09.2023 r.) oraz Olsztynie (22.09.2023 r.), gdzie Uniwersytet w Białymstoku zaprezentował swoją ofertę edukacyjną wraz z informacjami dotyczącymi zasad rekrutacji. Cieszymy się bardzo z wysokiej frekwencji i dużego zainteresowania młodzieży. Przeprowadziliśmy wiele rozmów zarówno z nauczycielami…
Akcja „Studiuj z UwB” zainteresowała uczniów z Wilna
Mamy powody do radości w związku z zainteresowaniem akcją Studiuj z UwB wśród uczniów z Wilna. 21 września odwiedzili nas uczniowie Gimnazjum Szymona Konarskiego w Wilnie. Nasi goście byli zainteresowani ofertą edukacyjną UwB, zasobami biblioteki UwB oraz systemem rekrutacyjnym. Mieli okazję poznać inne jednostki znajdujące się na terenie kampusu. – Wiemy, że jest Filia Uniwersytetu…
Tłumy uczniów w kampusie UwB podczas Białostockiego Salonu Maturzysty Perspektywy 2023
Za nami Białostocki Salon Maturzysty Perspektywy 2023, który w tym roku został zorganizowany 08.09.2023 r.wkampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele z całego regionu. Można było poznać ofertę największych uczelni z Białegostoku i Lublina, a także dowiedzieć się wszystkiego o maturze 2024. W uroczystej inauguracji Białostockiego Salonu Maturzystów wziął udział rektor…
Uczniowie podsumowali swoje naukowe badania. Na UwB odbyło się I Forum Tutoringu
21 projektów naukowych i artystycznych – to efekt pilotażowego programu tutorskiego „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca” zrealizowanego na Uniwersytecie w Białymstoku. Dziś (19.06.2023) młodzi badacze i ich tutorzy podsumowali efekty kilkumiesięcznej współpracy podczas I Forum Tutoringu. Aleksandra Sikorska z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży zajęła się współczesnymi problemami ochrony praw człowieka. Pracując pod okiem…
Projekt „Uniwersytet w Białymstoku dla szkół” nagrodzony w konkursie Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”
Serwis szkoly.uwb.edu.pl zwyciężył w kategorii „Uczelniane media” w ramach konkursu Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”. Za sukces odpowiadają Dorota Sawicka (pomysłodawczyni i lider projektu), Katarzyna Zagłoba (zebranie propozycji z jednostek uczelni) i Maciej Skindzier (webmaster). Wręczenie nagród odbyło się 16 czerwca 2023 r. podczas gali w Zielonej Górze.
I Forum Tutoringu Uniwersytetu w Białymstoku
Serdecznie zapraszamy do udziału w I Forum Tutoringu organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku. W poniedziałek, 19 czerwca, podsumujemy pierwszy pilotażowy program tutorski przygotowany przez naszą Uczelnię, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. Podczas Forum zaprezentujemy efekty kilkumiesięcznej pracy uczniów pod opieką i przy tutorskim wsparciu badaczy i wykładowców Uniwersytetu w…
Uniwersytet w Białymstoku będzie naukowo piknikował w Warszawie
Ponad 100 wystawców, a wśród nich Uniwersytet w Białymstoku. W sobotę, 27 maja, na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio. To już 26. edycja imprezy przyciągającej tłumy, głównie rodziny z dziećmi. Właśnie w strefie rodzinnej zaprezentuje się największa podlaska uczelnia. Pokaże, że interdyscyplinarność to podstawa…
Polski Edison spod Krosna na XIX PFNiS
W ramach tegorocznego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki Uniwersytet w Białymstoku zaprosił na projekcję nagrodzonego na festiwalu filmowym w Toronto filmu dokumentalnego JAN SZCZEPANIK. ARTYSTA WYNALAZKU. Po filmie publiczność mogła spotkać się ze scenarzystką i narratorką filmu dr Moniką Koperską, chemiczką, niezwykłą popularyzatorką nauki. Do auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji przyszli…
UwB zaprasza na niedzielny Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim
Tradycyjnie maj to czas spotkań z nauką i sztuką – Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w tym roku po raz dziewiętnasty. Uniwersytet w Białymstoku, jak co roku, przygotował wiele atrakcyjnych propozycji dla małych i dużych pasjonatów nauki. Zapraszamy całe rodziny na niedzielny (14 maja) Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Będziemy wspólnie…
Polski Edison spod Krosna – pokaz filmu i spotkanie z scenarzystką dr M. Koperską
Zapraszamy serdecznie na projekcję nagrodzonego w Toronto filmy dokumentalnego JAN SZCZEPANIK. ARTYSTA WYNALAZKU – to już w poniedziałek 15 maja, o godz. 10:00 (aula im. J.Korczaka, Wydział Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20). Po filmie spotkanie ze scenarzystką i narratorką dr Moniką Koperską, chemiczką, niezwykłą popularyzatorką nauki. Jan Szczepanik nazywany jest „polskim Edisonem”…
Planetarium i Obserwatorium UwB z tytułem Podlaska Marka!
Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku zdobyło tytuł Podlaska Marka 2022 w kategorii Inwestycja. Uroczysta gala konkursu, organizowanego przez samorząd województwa, odbyła się 20 kwietnia 2023 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Nagrodę odebrał rektor UwB – prof. Robert Ciborowski. Motywem przewodnim oprawy tegorocznej gali był kosmos. Prof. Ciborowski nawiązał do niego w swoim wystąpieniu: – Te…
Ełk kolejnym przystankiem akcji „Studiuj z UwB”
O tajemnicach ludzkiego mózgu, o roli wiedzy i kreatywności w gospodarce, a także o zwyczajach i obyczajach w krajach anglojęzycznych opowiadali pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku, którzy w środę, 19 kwietnia spotkali się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku. To był kolejny przystanek akcji „Studiuj z UwB”. Z młodzieżą spotkali się wykładowcy z Wydziału Biologii,…
„Studiuj z UwB” – jeszcze w kwietniu zobaczymy się w Ełku
O niedoskonałym komputerze i o drodze do sukcesu, także po angielsku – będzie mowa podczas kolejnego wydarzenia pod hasłem „Studiuj z UwB”, tym razem w Ełku. Wykładowcy Uniwersytetu w Białymstoku w środę, 19 kwietnia, spotkają się z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku. Podczas wykładu uczniowie usłyszą o (nie)doskonałym komputerze, czyli ludzkim mózgu. Dr Marek…
Ruszyły zapisy na XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
W ramach tegorocznego XIX PFNiS Uniwersytet w Białymstoku przygotował niezwykle bogatą ofertę wydarzeń skierowanych do szerokiego grona odbiorców – od przedszkolaków, przed uczniów i studentów, nauczycieli, seniorów, po osoby pasjonujące się nauką i sztuką. W sumie przygotowaliśmy 145 wydarzeń. Zaczynamy – jak przystało na uniwersytet – od próby poznania świata i spotkania ze sztuką:…
VI Forum Dyrektorów Szkół na Wydziale Filologicznym
W ramach współpracy Uniwersytetu w Białymstoku ze szkołami ponadpodstawowymi Wydział Filologiczny UwB, wspólnie z Centrum Popularyzacji Nauki, zorganizował we wtorek, 12 kwietnia, VI Forum Dyrektorów Szkół. W spotkaniu udział wzięło 24 dyrektorów i nauczycieli języka polskiego z Białegostoku, jak i dalszych części regionu, jak np. z Czyżewa, czy a nawet Olecka. Wczorajsze forum pod wieloma…
Tutoring w pracy nauczyciela akademickiego
Za nami pierwsze szkolenie dotyczące tutoringu w pracy nauczyciela akademickiego (31 marca – 1 kwietnia 2023 r.). Na dwudniowe spotkanie warsztatowe z dr Beatą Karpińską – Musiał z Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego przyszli wykładowcy z Wydziału Filologicznego, Nauk o Edukacji, Biologii, Prawa, Ekonomii i Finansów oraz z Instytutu Socjologii. Dla jednych to było przygotowanie…
Uczniowie z Turcji i Rumunii na Uniwersytecie w Białymstoku
O nauce i otaczającym nas świecie małym i dużym, w międzynarodowym towarzystwie – 29 marca mieliśmy przyjemność gościć na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Turcji i Rumunii. A to wszystko za sprawą współpracy z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku, który realizuje projekt ITLA…
VI Forum Dyrektorów Szkół
Kontynuując naszą tradycję wymiany doświadczeń między szkołami ponadpodstawowymi a Uniwersytetem, gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w VI Forum Dyrektorów Szkół. Tym razem dyrektorów szkół i nauczycieli języka polskiego zaprasza Wydział Filologiczny Uniwersytetuw Białymstoku. Podczas spotkania w środę, 12 kwietnia, zaprezentujemy materiały, które pomogą młodzieży w przygotowaniach do ustnej matury z języka polskiego, opowiemy o…
Podsumowanie debaty „Nowoczesna edukacja”
Jak powinna wyglądać nowoczesna szkoła i nowoczesna edukacja? Jakie zmiany muszą dokonać się w polskiej szkole? Kogo i czego może nauczyć robot? Kto lepiej uczy YouTube czy nauczyciel? Czy ChatGPT jest w stanie zastąpić nauczyciela? To tylko część zagadnień, jakie wspólnie poruszaliśmy podczas piątkowej debaty (24 marca 2023 r.) zatytułowanej „Nowoczesna edukacja”. Do rozmowy zaprosiliśmy…
„Studiuj z UwB” – już w najbliższy czwartek w Bielsku Podlaskim
Z interaktywnymi łamigłówkami logicznymi, fizyką gier komputerowych, specjalnymi warsztatami wyruszamy w tym tygodniu (23 marca) do Bielska Podlaskiego. Wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku spotykają się z uczniami II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania. Co przygotowaliśmy tym razem? Dr Adam Naumowicz zaprezentuje dwie popularne łamigłówki logiczne wraz z ich implementacją w postaci interaktywnej strony…
X Konkurs Literacki im. Anny Markowej. Jubileuszowy i – po raz pierwszy – ogólnopolski
„maski” – to motto X Konkursu Literackiego imienia Anny Markowej. Wyjątkowego, bo w tym roku mogą w nim wziąć udział twórcy nie tylko z województwa podlaskiego, ale z całej Polski. „Jubileusz zobowiązuje” – mówi przewodniczący kapituły konkursowej, dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. To dlatego w tym roku zmienia…
„Studiuj z UwB” z wizytą w Suwałkach
Jak nazywają swoje dzieci celebryci? Co mogą zwierzęta inne niż człowiek? Jak powstają gry komputerowe? – m.in. takie wykłady i warsztaty przygotowali dla uczniów I LO w Suwałkach pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku w ramach akcji „Studiuj z UwB”. W czwartek, 16 marca z młodzieżą w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Suwałkach spotkali się wykładowcy, studenci i…
Spotkania z Nauką na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku
W myśl hasła: „nauka dla społeczeństwa” serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych dziedzinami nauk ścisłych i przyrodniczych do udziału w szeregu aktywnych zajęć i atrakcji przygotowanych przez jednostki UwB oraz organy współorganizujące. Podczas trzydniowych Spotkań z Nauką przygotowane zostaną działania dla grup zorganizowanych (uczniów szkół podstawowych i średnich) jak i dla miłośników i entuzjastów nauki oraz osób…
„Studiuj z UwB” – mówimy w Suwałkach.
Jak nazywają swoje dzieci celebryci? Co mogą zwierzęta inne niż człowiek? Jak powstają gry komputerowe? – o tym wszystkim podczas kolejnej edycji akcji „Studiuj z UwB”, tym razem 16 marca w Suwałkach. Bliżej wiosny i z jeszcze większą energią spotykamy się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Suwałkach. A…
Współczesne zagrożenia wirusologiczne będą głównym tematem otwartego seminarium naukowego.
Dziekan Wydziału Biologii zaprasza na spotkanie z gościem specjalnym dr hab. Tomaszem Dzieciątkowskim, wirusologiem, mikrobiologiem, ekspertem w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Jest autorem ponad 100 prac indeksowanych w Web of Science, poświęconych przede wszystkim problematyce zakażeń wirusowych oraz diagnostyce molekularnej. Poza pracą naukową, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski jest także niestrudzonym popularyzatorem wiedzy, zapraszanym w charakterze eksperta…
V KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI BIOLOGII z cyklu „Matura z biologii przepustką na studia przyrodnicze”
Czy są tu z nami Nauczyciele Biologii? Jeśli tak, to w imieniu Wydziału Biologii UwB serdecznie zapraszamy na konferencje dedykowaną właśnie Wam, drodzy Państwo. W programie spotkanie z Dorotą Mościcką (OKE w Łomży), która opowie o egzaminie maturalnym z biologii wg formuły 2023 oraz dr. hab. Andrzejem Gębczyńskim (Wydział Biologii UwB), który pomoże zrozumieć dlaczego wierzymy…
Dzień Nauki Polskiej w Planetarium UwB
Gdzie jest koniec Układu Słonecznego? Dlaczego Pluton jest planetą karłowatą? Jak wygląda góra Olimp na Marsie? Jak powstał „ziemski” Księżyc? Co widział Galileusz? Odpowiedzi m.in. na te pytania można było poznać podczas środowego spotkania (22 lutego) w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, które zostało zorganizowane z okazji Dnia Nauki Polskiej. To było spotkanie szczególne. Widzowie obejrzeli…
„Studiuj z UwB” po wizycie w Czyżewie
W czwartek 9 lutego z uczniami ZSOiZ im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie spotkali się nasi wykładowcy i pracownicy. Dr hab. Urszula Wróblewska, prof. UwB z Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku opowiadała o przyjemnych metodach nauki opartych na uważności i koncentracji, czyli mindfulness w edukacji. O wszechobecnej administracji, która towarzyszy człowiekowi od pierwszego…
Już za kilka dni „Studiuj z UwB” zawita do Czyżewa
Wykładowcy Wydziału Nauk o Edukacji, Prawa i Fizyki oraz pracownicy Biura Karier i Centrum Rekrutacji Uniwersytetu w Białymstoku w najbliższy czwartek, 9 lutego , spotkają się z młodzieżą Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie. O przyjemnych metodach nauki opartych na uważności i koncentracji, czyli mindfulness w edukacji opowie wykładowczyni Wydziału…
Zmiana zasad funkcjonowania Planetarium i Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego
Od poniedziałku, 23 stycznia 2023 r. zmieniły się zasady zakupu biletów do Planetarium oraz Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Prof. Andrzeja Myrchy. Bilety można nabyć stacjonarnie – w biletomatach na Kampusie UwB (W Planetarium oraz UCP). Przygotowana została także strona internetowa, dzięki której możliwy jest zakup biletów on-line. Wiąże się to także ze zmianą organizacji pracy Planetarium –…
Program tutorski na UwB uroczyście zainaugurowany
Wybrali temat badawczy i tutora, z sukcesem przeszli rekrutację, dziś (20.02.23) uczestniczyli we wspólnym spotkaniu w murach uczelni. To uczniowie z podlaskich szkół ponadpodstawowych, którzy zakwalifikowali się do programu tutorskiego „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się jego uroczysta inauguracja. – Cieszę się, że społeczność akademicka poszerza się o nowych…
8 darów świata – nauka na straży natury
Ponad 130 uczniów z białostockich liceów obejrzało dziś w Uniwersyteckim Centrum Kultury film „8 Gifts of The World”. Był to pierwszy pokaz tego obrazu w stolicy Podlaskiego. Młodzież wzięła też udział w debacie przygotowanej przez Centrum Popularyzacji Nauki, z udziałem reżysera filmu i naukowców z UwB, którzy wystąpili w nim w roli ekspertów. Sala UCK…
Sokółka na trasie akcji „Studiuj z UwB”
O literackich przygodach z chemią i tajemnicach ludzkiego mózgu, o fizyce i grach komputerowych, o sztuce komunikowania się i byciu liderem opowiadali pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku, podczas spotkania z uczniami w Zespole Szkół w Sokółce. To kolejny przystanek na trasie akcji „Studiuj z UwB”, która rozpoczęła się w ubiegłym roku. W środę, 11 stycznia, z młodzieżą…
Pasjonaci kosmosu liczeni w tysiącach. Planetarium UwB przyciąga prawdziwe tłumy
Ponad 5,7 tysięcy osób odwiedziło Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku w ciągu pierwszego półrocza funkcjonowania tej jednostki. Goście uczestniczyli w 253 seansach, a najchętniej wybieranym filmem był „Na skrzydłach marzeń”. – To bardzo budujące dane, pokazujące, że taki obiekt i takie działania są potrzebne – mówi Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB. Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku mieści…
„Studiuj z UwB” zawita do Sokółki
Olecko, Grajewo, Dąbrowa Białostocka , a teraz… Sokółka. Wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku w środę, 11 stycznia, spotkają się z młodzieżą Zespołu Szkół w Sokółce. Będzie mowa o (nie)doskonałym komputerze, czyli ludzkim mózgu. Dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB pokaże sposób, w jaki sposób ludzki mózg przetwarza informacje oraz opowie o rodzajach pamięci….
Przed nami kolejna edycja Nocy Biologów już 13 stycznia
Tym razem hasłem przewodnim imprezy jest „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”. Noc Biologów to cykliczna impreza organizowana na wydziałach przyrodniczych największych uczelni w kraju. Ma na celu przybliżać i popularyzować szeroko pojętą problematykę biologiczną. O tym, jak ogromną rolę pełni woda w naszym życiu oraz otaczającym nas środowisku słyszymy coraz częściej, m.in….
Mikołajowa kula w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku!
To prawdopodobnie największa mikołajowa czapka w regionie, a na pewno jedna z największych. Od piątku (16 grudnia) ozdabia szklaną kulę na Placu Syntezy Nauk w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Ten świąteczny akcent to efekt współpracy Centrum Popularyzacji Nauki UwB i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku. – Od…
Wyniki rekrutacji programu tutorskiego
Miło nam poinformować, że mamy kolejny etap za sobą w ramach pierwszego programu tutorskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. Jesteśmy po etapie analizy zgłoszeń nadsyłanych przez szkoły, czytania zaskakujących listów motywacyjnych uczniów oraz po rozmowach rekrutacyjnych. Nasi wykładowcy i pracownicy naukowi przygotowali w sumie prawie 40 bardzo różnych tematów do…
Akcja Studiuj z UwB zawitała do Grajewa
To było kolejne spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach akcji „Studiuj z UwB”. Tym razem wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku odwiedzili I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie, oferując ciekawe wykłady i warsztaty. Młodzież mogła też bliżej poznać największą podlaską uczelnię. W środę, 7 grudnia, z uczniami spotkali się przedstawiciele Wydziału Fizyki, Instytutu…
Wielkie eksperymentowanie w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki wsparciu Centrum Nauki Kopernik
Już po raz kolejny uczniowie z Klubów Młodych Odkrywców i podlaskich szkół będą mogli wspólnie eksperymentować i obserwować przenikanie się różnych dyscyplin nauki. Wszystko za sprawą projektu „Eksperymentujemy razem w różnych dziedzinach wiedzy”, na realizację którego Uniwersytet w Białymstoku uzyskał dofinansowanie z Centrum Nauki Kopernik w ramach konkursu Regiony 2023. Naukowa impreza odbędzie się w…
Studiuj z UwB w Grajewie, już 7 grudnia!
Przed nami kolejne spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach akcji „Studiuj z UwB”. Tym razem wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku odwiedzą I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie. W środę, 7 grudnia, z młodzieżą spotkają się przedstawiciele Wydziału Fizyki, Instytutu Zarządzania, Wydziału Biologii, Centrum Rekrutacji, Biura Karier UwB, Centrum Popularyzacji Nauki oraz Działu…
Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej. Nauka-Przyroda-Społeczeństwo
Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, we współpracy z Europe Direct Podlaskie, zaprasza do udziału w seminarium „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej. Nauka-Przyroda-Społeczeństwo”. Seminarium odbędzie się w czwartek, 1 grudnia 2022, o godzinie 11.00, w Sali 2003 na Wydziale Biologii. Nasze spotkanie jest zaproszeniem do rozmowy i wspólnych działań służących ograniczaniu skutków zmian klimatycznych w najbliższym otoczeniu….
Agaty – niełowickie pasiaki – nowa ekspozycja Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. Agaty – niełowickie pasiaki, która znajduje się w holu Wydziału Biologii (na parterze) przy ul. Ciołkowskiego. Ekspozycja będzie prezentowana do 31 stycznia 2023 r. Przygotowało ją Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy. – Agaty to półszlachetne minerały, skrytokrystaliczne odmiany kwarcu (SiO2), które krystalizują w pustkach pogazowych (zwanych geodami), tworząc kuliste…
„Studiuj z UwB”. Uniwersytet w Białymstoku z wizytą w Dąbrowie Białostockiej
O fotografii we współczesnej kulturze, tajemnicach ludzkiego mózgu, stylach zarządzania grupą, efektywnej pracy w zespole i roli lidera mogli dzisiaj (23.11) posłuchać i podyskutować uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej, których odwiedzili przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku w ramach akcji „Studiuj z UwB”. Ta rozpoczęła się trzy tygodnie temu od wizyty w Olecku, a…
Studiuj z UwB – przed nami wizyta w Dąbrowie Białostockiej
Przed nami kolejne spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych – w ramach akcji „Studiuj z UwB” wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku w środę, 23 listopada, odwiedzą Dąbrowę Białostocką na zaproszenie Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika. Z młodzieżą spotkają się przedstawiciele Instytutu Studiów Kulturowych, Instytutu Zarządzania, Wydziału Biologii oraz Centrum Rekrutacji, Biura Karier UwB, Centrum…
Od 21 listopada czekamy na zgłoszenia do Programu Tutorskiego UwB
7 wydziałów i instytutów, 28 naukowców i prawie 40 tematów do wyboru – rusza pierwsza edycja programu tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku pod hasłem „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. Dzisiaj (18 listopada) Rektor UwB prof. Robert Ciborowski podpisał zarządzenie w sprawie utworzenia programu tutorskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. Do…
SPiNamy Białystok, czyli popularyzujemy naukę wśród uczniów i seniorów
Eksperymenty z psychologii społecznej, Jak mówić by nas słuchano, Czym jest dezinformacja i wojna informacyjna albo Fakty i mity o elektryczności – m.in. na takie wykłady, warsztaty i pokazy mogli liczyć uczniowie oraz seniorzy, którzy w czwartek, 10 listopada wzięli udział w akcji „SPiNamy Białystok”. To wydarzenie popularyzujące naukę zorganizowały wspólnie Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu…
Rusza tutoring na UwB! Uczelnia będzie wspierać rozwój naukowych pasji zdolnych uczniów
Uniwersytet w Białymstoku rozpoczyna program tutorski skierowany do zdolnych uczniów z północno-wschodniej Polski. Szczegóły projektu i zasady rekrutacji zostały zaprezentowane dziś (9.11.2022), podczas kolejnego Forum Dyrektorów Szkół. – To już czwarte nasze spotkanie w ramach Forum. Bardzo państwu dziękuję za liczne przybycie, zainteresowanie. Bardzo nam zależy na współpracy ze szkołami i mam nadzieję, że państwo też…
NOC ANGLISTÓW – 25 listopada 2022 r.
Angliści z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają na Noc Anglistów. To akcja przygotowana przez ośrodki anglistyczne z całej Polski. W ramach jej programu odbędzie się 100 niezwykłych wydarzeń – część z nich stacjonarnie (w 12 miastach), inne dostępne będą online. Białostoccy Angliści przygotowali następujące wydarzenia: 1. William Shakespeare’s „King Lear”. Readers’ Theatre (stacjonarne) Dr…
Studiuj z UwB! Na początek spotkanie z uczniami w Olecku
Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku, we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Rekrutacji oraz Działem Promocji rozpoczęło akcję „Studiuj z UwB”. W jej ramach przedstawiciele UwB będą odwiedzać szkoły i spotykać się z uczniami, oferując im ciekawe wykłady, warsztaty oraz prezentacje dotyczące uczelni i zasad rekrutacji. W czwartek, 3 listopada, odbyło się pierwsze, pilotażowe spotkanie z…
Częściowe zaćmienie Słońca i podróż po Układzie Słonecznym, czyli kosmiczna lekcja na Uniwersytecie w Białymstoku
Choć wtorkowa pogoda nie sprzyjała obserwacji częściowego zaćmienia Słońca „na żywo”, uczniowie z VII LO w Białymstoku mogli zobaczyć to zjawisko w Planetarium UwB. Była też podróż po Układzie Słonecznym, wizyta w Obserwatorium i wykład pt. „O co chodzi z tym zaćmieniem?”. Młodzież do kampusu przy ul. Ciołkowskiego zaprosiło Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku….
Częściowe zaćmienie Słońca 25 października 2022 – zaproszenie
We wtorek, 25 października, nastąpi jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku – częściowe zaćmienie Słońca. Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej. W Białymstoku w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 45% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:14, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:24, a zjawisko zakończy się o 13:35…
Kolejne Forum Dyrektorów Szkół już 9 listopada 2022 r.
Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku wraz z Centrum Popularyzacji Nauki UwB serdecznie zapraszają do udziału w Forum Dyrektorów Szkół. To wydarzenie skierowane jest do dyrektorów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli biologii. Podczas spotkania poznacie Państwo propozycje przygotowane przez Wydział Biologii dla uczniów i nauczycieli. Opowiemy o akcji „Studiuj z UwB”, która startuje na początku listopada w…
Centrum Popularyzacji Nauki UwB dołączyło do Stowarzyszenia Społeczeństwa i Nauki SPiN
Z radością informujemy, że Centrum Popularyzacji Nauki UwB przyjęte zostało do Stowarzyszenia Społeczeństwa i Nauki SPiN. Stowarzyszenie to sieć współpracy zrzeszająca obecnie 30 członków, wśród których znajdują się krajowe centra nauki, muzea, instytucje kultury i instytuty badawcze. Najważniejszym celami SPiN są: rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji, zachęcanie do krytycznego i kreatywnego myślenia, wspomaganie lepszego rozumienia nauki i inspirowanie dialogu społecznego. SPiN…
Tłumy odwiedziły Kosmiczny Kampus na Uniwersytecie w Białymstoku. Ciąg dalszy nastąpi!
Teleskopy do obserwacji Słońca i możliwość popatrzenia na centralną gwiazdę Układu Słonecznego przez różne filtry – to przed Planetarium i Obserwatorium. W Planetarium projekcje filmów edukacyjnych i podróż po Układzie Słonecznym z prof. Markiem Nikołajukiem z Wydziału Fizyki, a także tworzenie zegarów słonecznych. Do tego możliwość obejrzenia kampusu Uniwersytetu w Białymstoku z tarasu Obserwatorium. M.in….
Dialog mistrza z uczniem. UwB będzie wspierać najzdolniejszych uczniów
Ponad 30 pracowników z różnych wydziałów i jednostek Uniwersytetu w Białymstoku wzięło udział w szkoleniu dotyczącym tutoringu i pracy z najzdolniejszymi uczniami. To początek szerszego projektu – programu wsparcia rozwoju najzdolniejszych uczniów przy wykorzystaniu metody tutoringu. Ta propozycja jest skierowana do szkół z województwa podlaskiego i okolicznych powiatów. We współpracy z dyrektorami szkół i nauczycielami,…
Nareszcie! Pierwsze seanse już za nami
Za nami niespełna miesięczny okres funkcjonowania Planetarium i ponad tysiąc zadowolonych twarzy. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Już wiemy, że zaaranżowana przestrzeń oraz samo miejsce bardzo podoba się naszym gościom, a filmy 2D, jak i 3D już zyskują swoich wielbicieli wśród zróżnicowanej wiekowo publiczności. Informacje zwrotne oraz wrażenia uczestników są budujące i motywujące do tworzenia kolejnych…
Za nami kolejne Forum Dyrektorów Szkół UwB
Mobilność międzynarodowa uczniów szkół średnich, funkcjonowanie Planetarium i Obserwatorium UwB oraz oferta Wydziału Nauk o Edukacji skierowana do uczniów i nauczycieli – to tematy kolejnego Forum Dyrektorów Szkół UwB. Forum odbyło się we wtorek, 7 czerwca 2022 r., właśnie na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. To tu spotkali się dyrektorzy szkół średnich m.in….
Zapraszamy do Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku!
Z radością informujemy, że Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku jest w pełnej gotowości i oczekuje na wszystkich pasjonatów gwiazd, kosmosu, astronomii, nauki, nieziemskich zjawisk… Na widzów czeka specjalna kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów, mieszcząca 32 osoby. Nasi goście do dyspozycji mają wygodne odchylane fotele, które umożliwiają komfortowe poznawanie tajemnic otaczającego nas świata. Najważniejszym elementem wyposażenia…
Zaproszenie na Forum Dyrektorów Szkół – 7 czerwca 2022 r.
Mobilności międzynarodowe uczniów szkół średnich: możliwości, problemy, wyzwania – to temat kolejnego Forum Dyrektorów Szkół. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie uczniów szkół średnich udziałem w mobilnościach międzynarodowych. Jednak uczniowie, rodzice i dyrektorzy szkół średnich zgłaszają wiele wątpliwości i problemów związanych przede wszystkim z warunkami i zasadami uznawalności efektów uczenia się osiągniętych w okresach nauki za…
Wirtualne Dni Otwarte w Instytucie Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku
Wirtualne Dni Otwarte w Instytucie Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku to niepowtarzalna okazja do poznania kadry i studentów kulturoznawstwa. Wydarzenie zaplanowane jest na dwa spotkania: 25.05.2022 r., godz. 17:00 – spotkanie z opiekunami specjalności I stopnia: Reklama i PR Ideą specjalności reklama i public relations jest łączenie teorii akademickiej z zajęciami warsztatowymi, które przygotowują do pracy w przemyśle kreatywnym. Nasi absolwenci pracują w…
Dzień Uniwersytetu w Białymstoku w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Piątek, 13-go maja, był wyjątkowym dniem na UwB, szczególnie dla pasjonatów nauki, eksperymentowania i doświadczania. Pokazy, eksperymenty, spektakle, wystawy, warsztaty, wykłady, konkursy, spotkania – tak bogatą i różnorodną ofertę przygotował Uniwersytet w Białymstoku w ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W sumie około 150 różnych wydarzeń – dla każdego, niezależnie od wieku i zainteresowań….
Karol Wójcicki i „Kosmiczna rewolucja”
Jesteśmy świadkami, a nawet uczestnikami kosmicznej rewolucji – przekonywał dzisiaj (11 maja) w Białymstoku Karol Wójcicki, pasjonat i popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku wystąpił podczas XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki z energetycznym wykładem „Kosmiczna rewolucja”. Starty rakiet co drugi dzień, turystyka…
Co łączy kosmos i mrówki? Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na UwB!
Największa podlaska uczelnia przygotowała w sumie blisko 190 festiwalowych wydarzeń – dla starszych i młodszych gości. Na część z nich trzeba się wcześniej zarejestrować – organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca w kwietnia. XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa niemal tydzień.
Wszystkich pasjonatów astronomii zapraszamy na spotkanie z Karolem Wójcickim dotyczące „Kosmicznej rewolucji”
Wszystkich pasjonatów astronomii zapraszamy na prelekcję pn. „Kosmiczna rewolucja”, w dniu 11.05.2022 r., o godz. 10:00 w auli Wydziału Nauk o Edukacji w ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Są różne ścieżki marzeń, czyli dzień otwarty w kampusie UwB nie tylko dla dziewczyn!
Pasjonująca opowieść o Marii Curie-Skłodowskiej, przedpremierowa wizyta w uniwersyteckim planetarium, zwiedzanie kampusu i spotkanie z prostymi algorytmami szyfrującymi – taki był Ogólnopolski Dzień Otwarty nie tylko dla Dziewczyn w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku…
XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Przed nami XVIII edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego hasłem przewodnim jest motto Alberta Einsteina: „Przyszłość należy do wyobraźni” A. Einsteina. Tegoroczny Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 7-13 maja.
Rejestracja na wydarzenia http://podlaskifestiwal.pl/
EUROPE DIRECT Podlaskie – o agresji rosyjskiej na Ukrainę
Prawnicze Centrum Badań nad Edukacją oraz EUROPE DIRECT Podlaskie prezentują panel informacyjno-edukacyjny o agresji rosyjskiej na Ukrainę…
Znamy laureatów Podlaskiego Konkursu Chemicznego
Znamy laureatów VII Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Zwycięzcą został Aleksander Pizon, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach. Na podium znaleźli się też uczniowie podlaskich szkół: II miejsce przypadło Piotrowi Arskiemu z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, a III – Katarzynie Sawko z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łomży.
Kolejne spotkanie z egzaminatorem maturalnym. Klucz do matury z biologii.
Serdecznie zapraszamy na kolejną część warsztatów „Klucz do matury z biologii. Oko w oko z egzaminatorem maturalnym” organizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Najbliższy wykład zostanie poświęcony zadaniom dotyczącym roślin.Bądźcie z nami 24 marca 2022 roku o godzinie 17.00
Oko w oko z egzaminatorem maturalnym. Klucz do matury z biologii.
Jak rozwiązywać zadania maturalne z biologii? Kluczem do uzyskania odpowiedzi na to jest spotkanie „oko w oko” z doświadczonymi egzaminatorami maturalnymi. Pierwsze spotkanie poprowadzi dr Marek Bartoszewicz, mikrobiolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
Za nami kolejne Forum Dyrektorów Szkół
Prezentacja strony dedykowanej szkołom, oferta Wydziału Prawa, informacja o programie tutorskim dla uczniów szkół ponadpodstawowych i szkolny wolontariat w czasach kryzysu – to główne tematy kolejnego Forum Dyrektorów Szkół.
Dzień Frankofonii
22.03.2022 r. odbędą się trzy fantastyczne wydarzenia w ramach obchodów Dnia Frankofonii. O godzinie 10:00 Pani Elżbieta Sikora zaprezentuje prelekcję mistrzowską na temat swojej opery Madame Curie.
Rada Dyrektorów Szkół
Prawie 180 różnych propozycji dla uczniów, głównie szkół ponadpodstawowych, przygotował Uniwersytet w Białymstoku. Członkowie Rady Dyrektorów Szkół przy Uniwersytecie w Białymstoku 3 marca 2022 r. poznali stronę www.szkoly.uwb.edu.pl.
Ruszyły Spotkania z Nauką w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku
Spotkania z wykładowcami akademickimi podczas prelekcji i wykładów, warsztaty, konkursy i zabawy. W formie stacjonarnej, ale też on-line. Tak będą wyglądały tegoroczne Spotkania z Nauką w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, które ruszyły w czwartek (3.03.2022).
Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Co mówi o nas wujek Google z ciocią Wiki? Czy jaja od szczęśliwej kury zdradzają nasz system wartości? Co o współczesnym stylu życia ma do powiedzenia glonojad? Sesja brzuszkowa – piękne zdjęcia czy coś więcej? Skąd pochodzą covidianie?
Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na Noc Biologów
Czy rośliny mogą być dowodem w sprawach karnych? Jakie tajemnice kryje kropla wody? Jak mrówki współpracują z motylami? Dokąd zmierza pandemia Covid-19? M.in. tego dowiemy się podczas Nocy Biologów, na którą, jak co roku, zaprasza Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Tegoroczna edycja odbędzie się 14 stycznia. Imprezy potrwają od rana do wieczora i będą prowadzone online….
Pierwsze wydarzenie w Kampusie: Forum Dyrektorów Szkół Średnich
Przedstawiciele liceów i techników z Białegostoku i Łomży spotkali się 12 października 2021 r. na Forum Dyrektorów Szkół Średnich Uniwersytetu w Białymstoku. Celem spotkania było przede wszystkim omówienie możliwości ściślejszej współpracy uczelni i szkół…
Ekonomiści z UwB będą wspierać uczniów z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku
Popularyzacja nauki, wykłady otwarte, wspólne przedsięwzięcia ze studenckimi kołami naukowymi, pomoc w przygotowaniu do konkursów i olimpiad – m.in. takie działania obejmuje umowa, którą w środę, 1 grudnia 2021 r. podpisał Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku z Zespołem Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku…
Nominacje do Rady Dyrektorów Szkół Średnich przy Uniwersytecie w Białymstoku wręczone
W czwartek, 30 września 2021 r. spotkała się Rada Dyrektorów Szkół Średnich przy Uniwersytecie w Białymstoku. Zasiadającym w niej dyrektorom prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB wręczyła nominacje. Przedstawione zostały także propozycje wspólnych działań…
I Forum Dyrektorów Szkół – online
Ponad 30 dyrektorów szkół ponadpodstawowych uczestniczyło dzisiaj (14 czerwca 2021 r.) w I Forum Dyrektorów Szkół. Z powodu pandemii spotkanie odbyło się online, wzięli w nim udział przedstawiciele placówek edukacyjnych z Białegostoku, Łomży, Suwałk, Bielska Podlaskiego, Ełku czy Orzysza…