Koła naukowe Uniwersytetu w Białymstoku dla szkół
W maju 2015 r. z inicjatywy dr hab. Eweliny Waśko-Owsiejczuk powstało Koło Nauk Politycznych, zrzeszające studentów z kierunku stosunki międzynarodowe. Celem inicjatywy było stworzenie studentom platformy do dyskusji oraz umożliwienie im rozwijania wiedzy i umiejętności, a także nawiązywanie współpracy z ekspertami oraz innymi studentami o podobnych zainteresowaniach.
W 2023 r. zmieniono nazwę na Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych.
Członkowie Koła angażują się w szereg inicjatyw, m.in. wykłady, debaty studenckie, panele dyskusyjne, warsztaty i szkolenia, współorganizowali ogólnopolskie konferencje naukowe, czy Forum Amerykanistyczne.
ZARZĄD: Paweł Gawryluk (prezes), Artur Bobier (I zastępca prezesa), Justyna Sikorska (II zastępca prezesa), Piotr Gawrycki (sekretarz), Jakub Dobreńczyk (skarbnik).
Opiekun naukowy: dr hab. Ewelina Waśko-Owsiejczuk.
STUDENCKIE KOŁO NAUKOWE
TEORII WYCHOWANIA
I PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ
Koło powstało 2014 r. Obszarem zainteresowań zrzeszonych w kole studentów jest problematyka związana z wychowaniem dzieci i młodzieży. Koło otwarte jest na współpracę ze szkołami, w tym prowadzenie warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży. Współorganizują i biorą udział w konferencjach i seminariach na Wydziale Nauk o edukacji UwB (np. „Szkoła dziś i jutro – wyzwania dydaktyczne”, „Edukacja wobec wyzwań współczesności. Między optymizmem a pesymizmem”, “Dobre pomysły na trudne zachowania”, „Na tropie człowieka… wolnego” Antropologia pedagogiczna w projektach badawczych studentów”, „Dziecko w historii między godnością a zniewoleniem” Międzynarodowa Konferencja Naukowa Katedra Historii i Teorii wychowania Wydział Nauk o Edukacji UwB, „Rodzina drugi cud świata” Międzynarodowa Konferencja Naukowa Akademia Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu i Fundacja Campus w Stalowej Woli, „Wychowawca XXI wieku wobec nowych technologii”). Koło współpracuje z instytucjami i placówkami oświatowymi oraz organizacjami pozarządowymi (np. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza im. dr Ireny Białówny, Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny, Areszt Śledczy w Białymstoku, fundacja „Dr Clown”, Rodzinny Domu Dziecka, szkoły podstawowe itd.).
Opiekun naukowy: dr Lidia Dakowicz, mgr Sylwia Romanowska-Jonio.
Zrzesza ludzi o wspólnych, podobnych zainteresowaniach. Jego celem jest działalność naukowa, popularyzacyjna i samokształceniowa, a także rozwijanie zainteresowań.
Koło naukowe jest doskonałym sposobem na włączenie się w życie uczelni, niepowtarzalną okazją zdobycia obszerniejszej wiedzy i możliwości dalszego rozwijania się poprzez udział w projektach, konferencjach i spotkaniach naukowych. Studenci mają możliwość rozwoju kreatywności i nabieraniu pewności siebie poprzez udział w prezentacjach i pokazach naukowych.
STUDENCKIE KOŁO NAUKOWE RUSYCYSTÓW
Koło zrzesza Studentki i Studentów filologii rosyjskiej UwB. Pole działalności jest szerokie i różnorodne, i zaprasza osoby chętne do dzielenia się swoim entuzjazmem dla kultury wschodniosłowiańskiej.