UwB podczas Dnia Nauki w III LO w Białymstoku

Uniwersytet w Białymstoku zaprezentował się podczas Dnia Nauki w odpowiedzi na zaproszenie młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 22 kwietnia, zostało skierowane do uczniów wszystkich białostockich liceów, jego celem była popularyzacja nauki wśród młodzieży.

Uniwersytet w Białymstoku był partnerem Dnia Nauki. Przedstawiciele Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku zaprezentowali szereg interesujących wykładów: prof. dr hab. Joanna Karpińska “Przygody literackie z chemią”, dr Dorota Czajkowska “Dwie twarze sterydów”, prof. dr hab. Ryszard Łaźny “Wodór, paliwo przyszłości, które uratuje klimat?”. Z kolei dr Krzysztof Gawryluk z Wydziału Fizyki opowiadał o “Fizyce w grach komputerowych”. Pracownicy naukowi z Wydziału Matematyki przeprowadzili z uczniami warsztaty: “Geometria na płaszczyznach zakrzywionych” -dr Anna Rybak i “Matematyczne spojrzenie na pewne gry” – dr Karol Pryszczepko.

Ważnym elementem wydarzenia był aktywny udział Kół Naukowych UwB: Koło Naukowe Chemików „Pozyton”, Koło Naukowe Fizyków FiBot, Koło Naukowe Zastosowań Matematyków „Fraktal” oraz Koło Naukowe Biologów, którzy na swoich stoiskach zaprezentowały eksperymenty z laboratorium chemicznego, konstrukcje i programowanie robotów, łamigłówki matematyczne oraz przybliżyli młodzieży świat zwierząt.

Dzień Nauki był niewątpliwie interesującą i wartościową inicjatywą. Zwłaszcza, że wspomniane wydarzenie zostało zorganizowane oddolnie przez uczniów III LO w ramach projektu “Poczuj chemię do nauki!”, w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.  Licealiści mogli skorzystać z wielu atrakcji, wielu form, w tym konkursu,  miniwykładów, warsztatów i wziąć udział w aktywnościach z różnorodnych dziedzin nauk.  Program wydarzenia wzbogacił udział wykładowców oraz kół naukowych z największych uczelni z Białegostoku.

Patronat honorowym nad wydarzeniem objęło Centrum Nauki Kopernik.

Podobne wpisy