Ciekawie, inspirująco, naukowo i radośnie, czyli festiwalowy dzień na Uniwersytecie w Białymstoku

Można było zajrzeć do chemicznych i biologicznych laboratoriów, piknikować z młodymi odkrywcami, zajrzeć w gwiazdy, wyruszyć śladami Marii Skłodowskiej-Curie, poznać tajemnice pingwinów, zobaczyć kolory w ruchu albo dowiedzieć się, jak nieść pomoc. Taki był wtorek (14 maja) na Uniwersytecie w Białymstoku.

To był dzień UwB w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Na największej podlaskiej uczelni na małych i większych pasjonatów nauki czekało blisko 100 wydarzeń.

Najwięcej atrakcji było w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Tuż przy kuli na Placu Syntezy Nauk piknikowali naukowo uczniowie z Klubów Młodego Odkrywcy z całego regionu. – Są eksperymenty, pokazy i zagadki z fizyki, matematyki, chemii, geografii oraz biologii. Dzieje się naprawdę dużo – relacjonowała dr Anna Rybak z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki UwB.

Olbrzymim zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych, cieszyły się też chemiczne czary-mary na Wydziale Chemii UwB. –  Zasadniczo wykorzystujemy wszystko, co jest dostępne w kuchni, tak, aby dzieci były bezpieczne, a jednocześnie poznały kilka procesów fizycznych, mogły pobawić się w zmianę kolorów. Np. wyciąg z kapusty mieszamy z sodą, proszkiem do pieczenia, octem, kwaskiem cytrynowym – wymieniał dr hab. Piotr Wałejko, prof. UwB z Wydziału Chemii UwB.

Z kolei w Uniwersyteckim Centrum Kultury odbył się festiwal serów i smaków, który prowadziła m.in. pasjonatka i specjalistka od serów rzemieślniczych. Uczestnicy zajęć, które przygotowało Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych mogli dowiedzieć się m.in. jakie są rodzaje serów, dlaczego te pleśniowe warto jeść z owocami i czym jest starzenie serów.  Degustacja też była.

Wydział Historii zaprosił na wykład o tym, czy polskie wampiry (a raczej żywe trupy, upiory  i czarownice) piły krew, a Wydział Socjologii o podlaskich szeptuchach, czyli czy rytualne słowo naprawdę leczy.

Na Wydziale Biologii mali pasjonaci nauki mogli przekonać się, m.in. że rośliny mięsożerne nie są takie straszne jak je malują, z kolei Wydział Fizyki zaprosił na podróż pełną wyzwań śladami polskiej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej.

W UCK odbyło się spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Puławskim  z Wydziału Filologicznego pt. „Piosenki w tłumaczeniu”, a w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym można było zwiedzić wystawę pt. „Przyroda rejonów polarnych” i poznać ciekawe opowieści o najbardziej wyjątkowych mieszkańcach Antarktydy – pingwinach.

Wydział Prawa zaprosił na symulację rozprawy sądowej, Wydział Nauk o Edukacji na warsztaty malarstwa o kolorze w ruchu, a Wydział  Ekonomii i Finansów na spotkanie dotyczące posiadania i użytkowania, czyli analizy korzyści i kosztów.

PFNiS na UwB to także kosmiczne podróże w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, spektakle teatralne (w piątek, 17 maja, Teatr Sedno działający przy Wydziale Studiów Kulturowych UwB zaprosi na „Balladynę. Geneza zła”, na podst. J. Słowackiego w reżyserii Patryka Bołtryka) wystawy, czy gry terenowe. Taką zaproponował m.in. Wydział Stosunków Międzynarodowych.

W piątek, 17 maja, różne, możliwe i często powtarzane scenariusze zagłady i końca świata pokaże dr Łukasz Lamża, dziennikarz popularyzujący naukę, doktor filozofii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego specjalnością jest filozofia przyrody i nauki, w tym kosmologii. Jego wykład pt. „Zabije nas asteroida czy raczej zbuntowane roboty?”  rozpocznie się o godz. 10 w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego.

Mnóstwo atrakcji będzie też na stoiskach UwB na Rodzinnym Pikniku Naukowym, który odbędzie się w sobotę, 18 maja, na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Odwiedzający mogą liczyć na eksperymenty, pokazy, konkursy, zabawy. W piknikowym programie m.in. galeria strojów historycznych, prezentacja gier komputerowych, fascynujące zwierzęta, naukowa podróż w świat chemii, kontrola jakości czekolady, muzyczne wyzwania z Chórem UwB.

Podlaskie Festiwal Nauki i Sztuki organizują wspólnie podlaskie uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Partnerami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS otrzymał wsparcie finansowe Prezydenta Miasta Białegostoku.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami są także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info, Nauka w Polsce.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Podobne wpisy