Planetarium i Obserwatorium

Planetarium wraz z Obserwatorium Astronomicznym UwB stanowią unikalny edukacyjny kompleks „astronomiczny”. Planetarium znajduje się na pierwszym piętrze sześciokondygnacyjnego, oryginalnego w formie i doskonale wpisującego się w przestrzeń kampusu UwB, budynku.

Dostaniemy się tam windą bądź schodami. Do dyspozycji odbiorców jest specjalna kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów. Najważniejszym elementem wyposażenia jest nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome. Planetarium i Obserwatorium mieszczą się na Kampusie UwB, przy ul. Ciołkowskiego 1P. Wyposażeniem technicznym zajęła się białostocka firma DELTA SP.J. KRENTOWSKI, HUS.

Obraz 3D w rozdzielczości 4K

Dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye (USA) o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości. Nagłośnienie zapewnia Sound Surround 5.2.
W planetarium możliwa jest projekcja zarówno gotowych prezentacji i filmów, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji „na żywo”, także live streamingu z teleskopu znajdującego się w obserwatorium. Realistyczną podróż po Układzie Słonecznym zapewnia oprogramowanie Sureyyasoft – Shira Universe.

32 osoby

Planetarium pomieści 32 osoby, które w komfortowych warunkach, na specjalnych odchylanych fotelach, mogą poznawać tajemnicze otaczającego nas świata. Do wyboru mamy 5 niezwykłych filmów.

Zakup Biletów do Planetarium

Bilety do Planetarium można nabyć zarówno drogą elektroniczną na stronie www.bilety.uwb.edu.pl jak i stacjonarnie – w biletomatach na Kampusie UwB. Biletomaty ustawione są w Planetarium oraz w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Prof. Andrzeja Myrchy.
Zapraszamy na pokazy grupowe (środa, czwartek, piątek) – tu obowiązuje opłata za seans. Dla widzów indywidualnych przygotowaliśmy pokazy w wybrane piątki (popołudniu) i soboty. Nasi widzowie mają do wyboru bilety normalne, ulgowe i rodzinne.

Szczegółowe zasady funkcjonowania Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku znajdują się na stronie Planetarium i Obserwatorium: https://uwb.edu.pl

Regulamin wstępu (PDF)
Regulamin sprzedaży biletów (PDF)
Cennik Planetarium i Obserwatorium (PDF)Filmy do obejrzenia w Planetarium

Dlaczego tak bardzo potrzebujemy kontaktu z innymi? Czy Internet naprawdę zbliża ludzi? Jak dać o sobie znać innym potencjalnym mieszkańcom kosmosu? Od najdawniejszych czasów szukaliśmy kontaktu z innymi ludźmi. Krocząc tą drogą odkryliśmy pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet. Pokonywaliśmy bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzięki nowoczesnym technologiom i urządzeniom ułatwiających komunikowanie się zmieniamy świat oraz siebie samych. Połączeni niewidzialną siecią, pozostajemy ze sobą w nieustającym kontakcie. „Halo Ziemia” zabiera nas w podróż śladami sond kosmicznych, niosących ziemski przekaz dla przyszłych pokoleń, a być może również innych mieszkańców Wszechświata. W roli narratora Zbigniew Zamachowski, muzykę skomponował Jan Duszyński – autor oprawy muzycznej filmów „Jack Strong” (za którą był nominowany do nagrody Orła) czy „Pokłosie”.

Tematyka: odkrywanie kosmosu, astronautyka, ludzkość
Długość: 30 minut
Grupa wiekowa: 7+, dorośli
Bilety: grupowy – 300 zł (maksymalnie 32 osoby), normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł, rodzinny – 9 zł

Mars od wieków fascynował ludzi. Niegdyś tajemniczy, wkrótce może stać się naszym drugim domem. Tę szansę zawdzięczamy ludziom takim jak Johannes Kepler – niezłomnym w dążeniu do odkrywania prawdy, ciekawym świata, nie bojącym się wyzwań. Naszym obowiązkiem jest kontynuować ich dzieło: marzyć i odkrywać!
„Explore” opowiada historię rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej w poszukiwaniu nowego domu. Opowieść prowadzi postać astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych.

Tematyka / słowa kluczowe: historia astronomii, podróż na Marsa, prawa Keplera, astronautyka, podróże kosmiczne
Długość: 27 min.
Grupa wiekowa: 10+, dorośli

Ile razy śniłeś, że latasz? Sny czasem się spełniają. Odkryj wielką tajemnicę latania. Przeżyj przygodę i dowiedz się, jak spełniło się to ogromne i pełne wyzwań marzenie, o które ludzkość walczyła od początku historii. „Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda o historii lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem, samolotem i … statkiem kosmicznym. Odkrywamy tajemnicę lotu z Leonardo da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi wynalazcami. Bogata grafika, piękna muzyka i poetycka narracja sprawiają, że ten spektakl jest wyjątkowym dziełem sztuki. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora podjęła się Danuta Stenka. Film wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach na całym świecie!

Tematyka historia lotnictwa, podróże kosmiczne, marzenie o lataniu, astronautyka
Długość: 35 min.
Grupa wiekowa: 9+, dorośli

Nocne niebo – piękne i tajemnicze. Temat wieczornych opowieści, bohater starożytnych mitów oraz przedmiot zachwytu ludzkości od tysiącleci – tak zaczyna się seans „Wszechświat i cała reszta”. Pragnienie poznania i zrozumienia Kosmosu jest tak stare jak rasa ludzka. Przez tysiące lat człowiek wpatrywał się w niebo i starał się objąć je rozumem. Dzisiaj z pomocą przychodzą wielkie teleskopy i sztuczne satelity. Perfekcyjny wizualnie i muzycznie seans pozwoli widzom odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Tematyka : kosmos, budowa wszechświata, Układ Słoneczny, obserwacje astronomiczne, teleskopy, historia astronomii
Długość: 32 min.
Grupa wiekowa: 10+

Księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci. Pomaga odpowiedzieć na niektóre pytania dotyczące Księżyca i wyjaśnia fakty naukowe w przyjazny sposób. To opowieść o dwóch małych myszach Pip i Chipie, które zastanawiały się, czy ktokolwiek gryzie duży księżycowy ser lśniący na niebie. Nietoperze nie znały odpowiedzi, podobnie jak Mądra Sowa. Ale na szczęście myszki spotkały dwa inteligentne roboty astronomiczne, które wyjaśniły im, czym tak naprawdę jest Księżyc. Roboty opowiedziały o Księżycowych Morzach bez wody i księżycowych ryb, pokazały kratery Księżyca przez teleskop. Myszki były pod takim wrażeniem, że żałowały, iż nie mogą polecieć na Księżyc.

Tematyka: astronomia, legendy, bajki księżycowe, księżyc
Długość: 16 min.
Grupa wiekowa: 3+

Chyba każdy potrafi wymienić nazwy planet Układu Słonecznego. To łatwe, jest ich przecież tylko osiem. Z księżycami planet sprawa jest trudniejsza — znamy ich ponad dwieście! Niektóre z nich to prawdziwe osobliwości: płoną iście piekielnym ogniem lub odwrotnie — są zimniejsze niż Antarktyda. Niektóre są kuliste i doskonale gładkie, jakby wypolerowane, inne wyglądają jak latające spodki i są poorane kraterami. Podczas seansu odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o naprawdę zaskakujących rzeczy. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Tematyka: planety, księżyce, naturalne satelity, Układ Słoneczny
Długość: 17 min.
Grupa wiekowa: 7+

Wykłady i warsztaty

Uczniowie dowiedzą się, na czym polega zjawisko rozerwania przez siły pływowe obiektów astronomicznych, takich jak gwiazdy i planety, przez supermasywne czarne dziury, które znajdują się w centrach galaktyk.

Forma: wykład interaktywny
Czas trwania: 45 min.
Miejsce: zajęcia stacjonarne (na uczelni lub w zainteresowanej szkole)
Osoba prowadząca: dr hab. Marek Nikołajuk
Uwaga: zajęcia na uczelni – maksymalna liczba osób 30
Kontakt: m.nikolajuk@uwb.edu.pl