Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej. Nauka-Przyroda-Społeczeństwo

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, we współpracy z Europe Direct Podlaskie, zaprasza do udziału w seminarium „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej. Nauka-Przyroda-Społeczeństwo”. Seminarium odbędzie się w czwartek, 1 grudnia 2022, o godzinie 11.00, w Sali 2003 na Wydziale Biologii.

Nasze spotkanie jest zaproszeniem do rozmowy i wspólnych działań służących ograniczaniu skutków zmian klimatycznych w najbliższym otoczeniu. Podstawą do dyskusji będą wystąpienia ekspertów, wyjaśniające czym jest otwarta nauka i sprawiedliwość klimatyczna, jak kryzys klimatyczny przejawia się w biologii, ekonomii, prawie i kulturoznawstwie.

O wpływie kryzysu klimatycznego na różne dziedziny naszego życia mówić będą pracownicy naukowi Uniwersytetu w Białymstoku:

• Prof. dr hab. Andrzej Górniak z Katedry Ekologii Wód (Wydział Biologii)
  • mgr Wojciech Zoń z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego  (Wydział Prawa, EUROPE DIRECT Podlaskie)
  • dr Edyta Sidorczuk-Pietraszko z Zakładu Zrównoważonego Rozwoju Katedry Rozwoju Społeczno – Gospodarczego (Wydział Ekonomii i Finansów)
  • dr Karolina Wierel z Zakładu Studiów nad Kulturą i Mediami (Instytut Studiów Kulturowych)

Do rozmowy zaprosiliśmy także Ewę Kułakowską z Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białystoku.

Spotkanie poprowadzi Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

Wydarzenie to jest częścią większej całości i wpisane jest w obchody międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu (Open Access Week). Organizatorem konferencji jest Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia. W tym roku Biblioteka UwB po raz dziesiąty bierze udział w obchodach Open Access Week i tym samym włącza się też w kampanię Open Climate Campaign, promującą otwarty dostęp do badań w celu przyspieszenia postępów w rozwiązywaniu kryzysu klimatycznego i zachowaniu różnorodności biologicznej na świecie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, Prezydenta Miasta Białystok oraz Koalicji Otwartej Edukacji

Rejestracja poprzez formularz rejestracyjny: https://docs.google.com/forms/…

Zgłoszenia do 30 listopada 2022 r.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Więcej o konferencji: https://bg.uwb.edu.pl/bu/tydzien-otwartego-dostepu-2022

plakat wydarzenia