Są różne ścieżki marzeń, czyli dzień otwarty w kampusie UwB nie tylko dla dziewczyn!

Pasjonująca opowieść o Marii Curie-Skłodowskiej, przedpremierowa wizyta w uniwersyteckim planetarium, zwiedzanie kampusu i spotkanie z prostymi algorytmami szyfrującymi – taki był Ogólnopolski Dzień Otwarty nie tylko dla Dziewczyn w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Został zorganizowany w czwartek, 7 kwietnia w ramach akcji „Dziewczyny do ścisłych”. W kampusie gościli uczniowie I i VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Podczas tegorocznej akcji „Dziewczyny do ścisłych”, którą w całej Polsce organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, w sposób szczególny promowały się Wydział Chemii i Instytut Informatyki UwB. Obydwie jednostki mają swoje siedziby w kampusie przy ul. Ciołkowskiego.

Uczniowiektórzy uczestniczyli w dniu otwartymspotkali się z Katarzyną Gdulą – studentką Wydziału Chemii i przewodniczącą Parlamentu Studenckiego UwB, która kilka miesięcy temu reprezentowała największą podlaską uczelnię i region na Wystawie Światowej Expo w Dubaju. Wysłuchali też pasjonującej opowieści dr Iwony Misztalewskiej-Turkowicz z Katedry Chemii Organicznej o noblistce Marii Curie-Skłodowskiej.

Licealiści mogli przekonać się osobiście, że studia na UwB to wspaniałe spotkanie z nauką i szansa na rozwój.

– Na Wydziale Chemii oferujemy indywidualne podejście do każdego studenta i przyjazną atmosferę podczas studiowania. Zajęcia odbywają się w kampusie UwB, w wygodnych salach wykładowych oraz laboratoriach wyposażonych w nowoczesną aparaturę. Studenci ostatnich lat, w ramach prac dyplomowych, mają możliwość prowadzenia badań naukowych na najwyższym światowym poziomie – mówi dr hab. Edyta Nalewajko-Sieliwoniuk, prodziekan Wydziału Chemii, która również spotkała się z licealistami.

Dodaje, że programy studiów oferowane przez Wydział Chemii zostały utworzone lub zmodyfikowane zgodnie z wymaganiami rynku pracy, przy udziale pracodawców.

– Umożliwiają naszym studentom zdobycie cennych umiejętności praktycznych, poszukiwanych na rynku pracy. Oferujemy szereg ścieżek kształcenia do wyboru, takich jak: chemia medyczna, chemia nanomateriałów, chemia kosmetyczna, chemia kryminalistyczna i sądowa czy chemia o profilu ogólnym. Natomiast, studiując kierunek jakość i bezpieczeństwo środowiska, studenci poznają nowoczesne metody monitoringu środowiska i uzyskują wiedzę o niekonwencjonalnych źródłach energii przyjaznych środowisku – dodaje prodziekan Edyta Nalewajko-Sieliwoniuk.

Kierunkiem przyszłości jest też informatyka, do studiowania której zachęcała młodzież mgr Barbara Łupińska z Instytutu Informatyki UwB.

– Informatyka jest niezwykle zróżnicowaną dyscypliną nauki – od programowania, przez administrowanie sieciami, aż po projektowanie gier albo systemów operacyjnych. Podczas studiów nasi studenci poznają podstawy wszystkiego, by mogli ukierunkować się i wybrać odpowiednią specjalność na studiach II stopnia. Jeśli przejrzymy oferty pracy, to w dalszym ciągu dominują specjaliści IT. Informatyków nigdy nie będzie za dużo. Często nasi studenci już podczas studiów podejmują pracę. Ponadto nauka  w naszym Instytucie to nie wiedza wkuwana z nosem w książkach. To przede wszystkim praktyka i logiczne powiązania, które dużo łatwiej zostają w pamięci. Co jeszcze wyróżnia nasz Uniwersytet? Przede wszystkim atmosfera studiowania i piękny kampus – mówi Barbara Łupińska, której spotkanie z licealistami nosiło tytuł: Różne ścieżki marzeń. Nieprzypadkowo.

– Marzenia nie mogą pozostać marzeniami – trzeba zawsze zmieniać je w cele i uparcie spełniać. Na  początku zaczęłam studiować  matematykę, w międzyczasie skończyłam informatykę. Zawsze wiedziałam, że  chcę się rozwijać i nie lubię monotonii. Chcę zachęcić wszystkich uczniów do podążania za tym, co podpowiada serce, bo wtedy życie jest łatwiejsze – dodaje Barbara Łupińska.

Z uczniami, którzy odwiedzili w czwartek kampus, spotkała się też na zajęciach pt. „Odkoduj marzenia w Instytucie Informatyki – proste algorytmy szyfrujące”.

Młodzież przedpremierowo odwiedziła też uniwersyteckie planetarium, gdzie uczestniczyła w seansie 3D filmu „Na skrzydłach marzeń”.

– Wspólnie ze studentkami i wykładowczyniami udowadniałyśmy, że świat potrzebuje marzycieli, że marzenia mają różne ścieżki, że trzeba spełniać marzenia – a takie możliwości daje studiowanie na Uniwersytecie w Białymstoku – mówi Dorota Sawicka, koordynatorka akcji „Dziewczyny do ścisłych” na UwB.

Podobne wpisy