Spotkanie licealistów z wykładowcami UwB z bogatą ofertą naukowych atrakcji

Akcja „Studiuj z UwB”  po raz kolejny zachęciła uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku do odwiedzenia kampusu oraz udziału w szeregu działań edukacyjnych. Tym razem 24.11.2023 r. przyjechały do nas klasy o profilach humanistycznych i językowych.

Uczniowie wraz z dr. Krzysztofem Puławskim z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku zajmowali się tłumaczeniem piosenek z języka angielskiego. Podczas warsztatów mowa była o różnych sposobach tłumaczenia tekstów przeznaczonych na scenę oraz technikach tłumaczeniowych. Licealiści starali się ocenić już istniejące tłumaczenie, a następnie sami przekładali tekst wybranej literackiej piosenki tak, aby mógł on trafić na scenę.

Dr Anna Sańczyk-Cruz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku zabrała młodzież w podróż po krajach anglojęzycznych. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z zakresu efektywnej komunikacji interkulturowej, które zdecydowanie poszerzyły horyzonty poznawcze i rozwój kompetencji językowych w formie ćwiczeń interaktywnych i konwersacji. Uczestnicy zgłębili wiedzę na temat obyczajów i zwyczajów panujących w krajach anglojęzycznych oraz doskonalili umiejętności komunikacji w języku angielskim.

O tym jak długo żyje włos, nasi goście mogli dowiedzieć się na wykładzie dr Elżbiety Zambrzyckiej – Szelewy z Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Podczas wykładu ciekawie zostały omówione budowa, funkcje oraz metody fizykochemiczne służące do badania włosów.

W programie wizyty było też zwiedzenie wraz z jej pracownikami Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz kosmiczna podróż w Planetarium i Obserwatorium UwB.

O największej  podlaskiej uczelni: jej ofercie, możliwościach rozwoju i zasadach rekrutacji opowiedzieli uczniom przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.

Cieszymy się, że przygotowany program mocno przypadł do gustu naszym gościom z Olecka. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami są zainteresowani kolejnymi propozycjami oraz współpracą.

Akcję „Studiuj z UwB” koordynuje Dział Promocji.

Kontakt: k.zagloba@uwb.edu.pl