Wydział Historii Uniwersytetu w Białymstoku serdecznie zaprasza nauczycieli oraz uczniów do udziału w projekcie „Poznaj swoją małą ojczyznę – cykl spotkań o historii, tradycji i współczesności Podlasia”. Celem tej inicjatywy jest wsparcie dzieci i młodzieży w zdobywaniu wiedzy z zakresu historii regionu oraz edukacji obywatelskiej.

W ramach projektu odbędzie się pięć spotkań, które stanowią doskonałe uzupełnienie tematów omawianych na lekcjach. Zajęcia te będą dotyczyły kultury, sztuki, a także problemu ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Uczestnicy będą mieli również okazję wziąć udział w konkursach z nagrodami oraz skosztować produktów regionalnych.

Co ważne, mogą Państwo uczestniczyć we wszystkich spotkaniach lub wybrać te, które najbardziej odpowiadają zainteresowaniom uczniów. Dodatkowo nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymają karty podarunkowe.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

07.10.2024 r. godz. 10.00, s. 46 – Żydzi w historii Podlasia – dr hab. Joanna Sadowska, prof. UwB

Wykład będzie krótką opowieścią o szczególnej części ludności Podlasia, która kiedyś współtworzyła jego koloryt i wpływała na rozwój, a potem znikła, prawie bez śladu.  Będzie mowa o stylu życia i pracy Żydów, a także o ich relacjach z sąsiadami i zmieniającymi się władzami. Szczególna uwaga poświęcona zostanie XIX i XX wiekowi oraz samemu Białemustokowi. Wykładowi będzie towarzyszyła obszerna prezentacja złożona z historycznych fotografii i rycin.

08.10.2024 r. godz. 10.00, s. 121  – Wyzwania globalne bezpieczeństwo lokalne – dr Justyna Olędzka

,,Wojna kognitywna”, ,,zagrożenia asymetryczne”, ,,konflikt hybrydowy”- te hasła coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Nie zawsze jednak wiemy, co dokładnie oznaczają. Podczas wykładu podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie czym charakteryzują się nowe typy konfliktów międzynarodowych i czy mieszkańcy Podlasia są na nie narażeni.

15.10.2024 r. godz. 10.00, s. 121 – Duchowość Podlasia. Kim są podlaskie szeptuchy? – dr Ewelina Sadanowicz

Zwracanie się o pomoc do podlaskich ludowych uzdrowicieli jest wciąż powszechne nie tylko wśród Podlasian, ale także przyjezdnych z całej Polski. Szeptuchami nazywane są osoby (najczęściej starsze kobiety), które za pomocą tradycyjnych metod diagnozują i leczą choroby, zdejmują klątwy i uroki, a nawet rozwiązują sąsiedzkie i miłosne problemy. W czasie wykładu wspólnie przyjrzymy się, co i w jaki sposób leczy babka, jak się nazywają ludowe choroby i do czego służą świece, ikony i zawiniątka z solą lub chlebem. Dowiemy się z jakimi problemami idzie się do szeptuchy, a z jakimi można poradzić sobie samodzielnie. Zadamy sobie pytanie czy współcześnie też można kogoś zauroczyć (lub, jak się mówi w lokalnej gwarze, spowroczyć) i jak według tradycyjnych wierzeń można się przed urokiem ustrzec.

21.10.2024 r. godz. 10.00, s. 46 – Mniejszości narodowe i etniczne na Podlasiu – prof. dr hab. Krzysztof Buchowski

Współczesne Podlasie to jedyna część historycznego Wielkiego Księstwa Litewskiego, która obecnie znajduje się w granicach Polski. Podlasie zawsze było pograniczem szczególnie religijnym i etnicznym. Przez stulecia sąsiadowali tu ze sobą przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Obecnie też tak jest, mimo, że dwudzieste stulecie boleśnie przeorało losy mieszkańców regionu. Jak wygląda jego narodowościowa mozaika w kontekście historycznym? Czy mniejszości zawsze są mniejszościami? Jak dzisiaj żyje się obok siebie Polakom, Białorusinom, Litwinom… i wielu innym na Podlasiu?

28.10.2024 r. godz. 10.00, s. 46 – Kryminalne zagadki Białegostoku z XVIII wieku – mgr Monika Kozłowska-Szyc

Zajęcia mają na celu przybliżenie historii Białegostoku – miasta, które kryje wiele tajemnic z przeszłości. Podczas zajęć uczniowie odkryją blaski i cienie życia codziennego w osiemnastowiecznym mieście, zgłębią historię przestępczości, dowiedzą się, jakie były główne rodzaje przestępstw oraz kary za nie grożące. Poznają także postaci, które najczęściej pojawiały się na kartach ówczesnych ksiąg sądowych.