Ruszyły zapisy na XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
W ramach tegorocznego XIX PFNiS Uniwersytet w Białymstoku przygotował niezwykle bogatą ofertę wydarzeń skierowanych do szerokiego grona odbiorców – od przedszkolaków, przed uczniów i studentów, nauczycieli, seniorów, po osoby pasjonujące się nauką i sztuką.
W sumie przygotowaliśmy 145 wydarzeń. Zaczynamy – jak przystało na uniwersytet – od próby poznania świata i spotkania ze sztuką: 12 maja, w piątek, o godz. 17:00 zapraszamy na wernisaż wystawy jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wyrazistych malarzy mieszkających w Białymstoku – Krzysztofa Koniczka. Jego najnowszą wystawę zatytułowaną „Dotyk natury” oglądać będzie można w przestrzeniach Uniwersyteckiego Centrum Kultury oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia.
Tradycyjnie do eksperymentowania, działa i zabawy poprzez naukę zapraszamy w niedzielę (14 maja) podczas Pikniku Rodzinnego na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Będziemy wspólnie odkrywać matematykę, fascynujący świat biologii i chemii, poznawać gry komputerowe powstałe w Instytucie Informatyki UwB. Dzięki stosiku daktyloskopijnemu będzie można zobaczyć co kryje nasza dłoń. Będzie można dowiedzieć się, czego nie należy robić w internecie (zasady bezpiecznego korzystania z internetu). Będą sklejki poetyckie z Kopernikiem w tle (wszak 2023 r. to decyzją Senatu RP rok Mikołaja Kopernika w 550 rocznicę urodzin). Dodatkowo będzie można zobaczyć film „Szepty” w technologii 360 stopni. Wirtualna rzeczywistość to nowe medium wizualne, z kolei filmy 360 stopni to jego szczególna forma. O nowym wcieleniu „dziesiątej muzy” porozmawiamy z reżyserem filmu „Szepty” – Jackiem Nagłowskim, po Pikniku (o godz. 17:00) w siedzibie Instytutu Studiów Kulturowych przy ulicy Świerkowej.
15 maja – w poniedziałek zapraszamy na spotkanie Polski Edison spod Krosna. W programie projekcja nagrodzonego w tym roku na festiwalu w Toronto filmu dokumentalnego JAN SZCZEPANIK. ARTYSTA WYNALAZKU. Po filmie spotkanie ze scenarzystką dr Moniką Koperską – chemiczką, niezwykłą popularyzatorką nauki.
Jan Szczepanik nazywany jest „polskim Edisonem” i „Leonardem da Vinci z Galicji”. Był pierwszą osobą, która przełożyła optyczny obraz na małe fragmenty porównywalne do dzisiejszych pikseli. Opatentował też system rejestracji i odtwarzania filmu, który bazuje na 3 kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Podczas spotkania Monika Koperska pokaże kolorymetr Szczepanika. Jan Szczepanik we współpracy z dwoma innymi wynalazcami, wymyślił tkaninę jedwabną, która była w stanie zatrzymać kule z pistoletu. Dzięki niej, stworzył w roku 1902 pierwszą kamizelkę kuloodporną wykonaną całkowicie z tkaniny. Podobnego materiału używano następnie do hamowania promów kosmicznych.
16 maja otwieramy laboratoria i sale wykładowe Uniwersytetu w Białymstoku (Dzień UwB) i zapraszamy na 120 różnych wydarzeń: pokazów, prezentacji, warsztatów, wykładów. Oto kilka przykładowych wydarzeń:
– Bity, bajty, słowa – prezentacja o istocie działania komputerów
– wykład „Zrozumieć starość” – starzenie się oczami młodych ludzi
– warsztat „Strategie rozwiązywania sytuacji konfliktowych”
– wykład „Kodowanie – sterowanie robotami za pomocą kolorów”
– „Jak być dobrym rodzicem?” – budowanie relacji z dzieckiem
– wykład o prawach kobiet na przestrzeni dziejów
– doświadczenia pod hasłem „Dziedzictwo Kopernika, czyli różne oblicza porządku”
– spotkania z astronomami i poznawanie Układu Słonecznego, oraz specjalne pokazy w Planetarium UwB i zajęcia w Obserwatorium
– warsztaty „Krew nie woda… czyli co w żyłach płynie” czy „Jak długo żyje włos”
– „Co ci zrobią, jak cię złapią?” – słów kilka o odpowiedzialności nieletnich
– „Jeden z Dziesięciu: Miasto, region, kraj w europejskiej perspektywie” – quiz wiedzy
– „Recykling czy biodegradacja” – warsztaty o problemach z odpadami
– „Czy Kopernik był tłumaczem?” – warsztaty z tłumaczenia maszynowego z języka angielskiego na język polski
– Symulacja rozprawy rozwodowej
– warsztat „Ci okrutni hejterzy! Co decyduje o byciu agresywnym w świecie on-line?”
17 maja (środa) polecamy grę terenową „Kryminalne zagadki ŚWIERKOWEJ” oraz debatę Komu potrzebna jest nauka?
Jaka jest rola nauki i naukowców w dzisiejszym świecie? Komu wierzą dzisiaj ludzie? Jak mówić o nauce? Do debaty o społecznej odpowiedzialności nauki i „nauce otwartej” zaprosiliśmy wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Dariusza Jemielniaka. To badacz społecznyanalizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe, specjalizujący się w badaniu społeczności internetowych. Jest też autorem pierwszej na świecie etnografii społeczności Wikipedii, która ukazała się w 2014 nakładem Stanford University Press. Jest jednym z najmłodszych członków PAN.
18 maja (czwartek) na spektakl zaprasza Teatr Bez Nazwy, by opowiedzieć historię jednego z kapłanów Katedry Notre Dame w Paryżu, Klaudiusza Frollo.
19 maja (środa) w ramach PFNiS – Białostockie Forum Kognitywistyczne. Tematem V edycji BFK jest twórczy umysł.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na większość wymagana jest rejestracja poprzez stronę internetową: www.podlaskifestiwal.pl We wtorek (12 kwietnia) odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca festiwalowe wydarzenia na Uniwersytecie w Białymstoku oraz w 11 innych uczelniach i instytucjach.