Eksperymenty, pokazy, warsztaty, wycieczki… czyli Spotkania z Nauką w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Będzie ciekawie, inspirująco, naukowo, kreatywnie, a nawet kosmicznie! Już po raz 8. w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, w dniach 14-16 marca, odbędą się Spotkania z Nauką. Do udziału w zajęciach zaproszeni są wszyscy chętni już od 5. roku życia. Na niektóre atrakcje trzeba się wcześniej zarejestrować. Zapisy już trwają.

Spotkania z Nauką na Uniwersytecie w Białymstoku stały się już tradycją i doskonałą promocją nauk ścisłych, przyrodniczych, a także społecznych. Imprezę przygotowują wspólnie: Wydział Chemii, Wydział Biologii, Wydział Fizyki, Wydział Matematyki, Wydział Stosunków Międzynarodowych, Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Popularyzacji Nauki wraz z Planetarium UwB oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. Spotkania rozpoczną się 14 marca (czwartek) i potrwają do 16 marca (sobota).

– Kampus Uniwersytetu w Białymstoku to miejsce otwarte dla wszystkich, do którego zawsze warto przyjść, które oferuje mnóstwo atrakcji naukowych, kulturalnych, które jednoczy mieszkańców naszego miasta i regionu. Doskonałą okazją, żeby się o tym przekonać są właśnie Spotkania z Nauką, na które serdecznie zapraszam. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi prof. dr hab. Agnieszka Wilczewska z Wydziału Chemii UwB i główny koordynator akcji.

Dodaje, że podczas marcowych Spotkań z Nauką w ramach dni otwartych w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego będzie szereg atrakcji zarówno dla grup zorganizowanych (uczniów szkół podstawowych i średnich – w czwartek i piątek), jak i dla entuzjastów nauki oraz osób pasjonujących się poznawaniem praw rządzących światem i lubiących dobrą, kreatywną zabawę.

Na Wydziale Biologii będzie można m.in. zobaczyć znane rośliny pod mikroskopem, poznać tajemnice świata grzybów (wykład przygotowany przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze), dowiedzieć się „na jakiej diecie są rośliny” i dlaczego wyginęły mamuty (historia ewolucyjna zapisana w kopalnym DNA). W ofercie są też warsztaty dotyczące mikroświata wokół nas.

Wydział Chemii zaprasza np. na wykład o pierwiastkach w życiu człowieka, a także na spotkanie ze zbrodnią niedoskonałą, czyli kryminalistyką na usługach CSI. Będą też wyjątkowe spotkania w laboratoriach, choćby takie jak: „Chemiczne czary mary”, „Witajcie w naszej bajce”, „Słodka chemia”, czy „Niewidzialne staje się widzialne”.

Na Wydziale Fizyki będzie można wysłuchać wykładu o fizyce gier komputerowych i robotów albo napisać grę 2D typu „tower defense”. W ofercie jest też pokaz hobbystycznych maszyn sterowanych komputerowo (plotery, frezarki oraz drukarki 3D), a także podróż po Układzie Słonecznym w Planetarium UwB w towarzystwie astrofizyka. Dodatkowo do Planetarium zaprasza na specjalne, darmowe seanse filmowe Centrum Popularyzacji Nauki.

W ofercie Wydziału Matematyki jest m.in. wykład pt. „Nieskończoność – potęga i pułapki wyobraźni”. Można też wybrać się na warsztaty, na których królować będzie liczba Pi (14 marca ma swoje święto).

Na dwa ciekawe wykłady zaprasza Wydział Stosunków Międzynarodowych, który mieści się w kampusie od tego roku akademickiego. Pierwszy z nich dotyczy pięciu eksperymentów społecznych, które każdy powinien znać, a na drugim będzie można się dowiedzieć „jak hakować umysł”.

W Spotkania z Nauką ponownie włączyli się bibliotekarze z Biblioteki Uniwersyteckiej, którzy przygotowali zajęcia warsztatowe pt. „Czy można przekształcić krzyż grecki w kwadrat?”. Poprowadzi je dr Anna Rybak, która (wraz z dr Justyną Makowską) jest autorką książki „Kreatywne kształcenie matematyczne”.

Miłośników nauki i otaczającego nas świata zaprasza do siebie Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, które przygotowało przyrodniczą podróż po swoich wystawach (na te atrakcje trzeba zarezerwować bezpłatne bilety).

Sobota, 16 marca, to w budynku, w którym mają swoje siedziby Wydział Chemii i Wydział Stosunków Międzynarodowych, wielki festyn. Będą otwarte dla wszystkich warsztaty chemiczne i kryminalistyczne, gry strategiczne, konkursy, wycieczki po kampusie, przygotowywane na miejscu lody chłodzone ciekłym azotem, dymiące chrupki dla odważnych i inne atrakcje. W programie są też warsztaty book-foldingu i wielkie show – tym razem widzowie zostaną zabrani na „Turniej trójchemiczny” w świecie Harrego Pottera. Tego dnia pojawią się też w kampusie lokalni wystawcy – producenci miodów, pieczywa, olejów, serów, soków, kosmetyków i inni.

Więcej szczegółów, w tym informację o zapisach można znaleźć na stronie internetowej dniotwarte.uwb.edu.pl, która jest systematycznie uzupełniana oraz na stronach wydziałów.

Podobne wpisy