Spotkania u Chemików

Jak najlepiej zainteresować młodych ludzi chemią? Odpowiedź jest prosta: przez doświadczenie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 31 im. Janusza Korczaka w Białymstoku, którzy pod czują opieką dr Doroty Czajkowskiej-Szczykowskiej, poznali wybrane techniki pracy w laboratorium (m.in. sączenie pod zmniejszonym ciśnieniem) oraz przeprowadzili proste eksperymenty chemiczne. 7 października 2024 roku na Wydziale Chemii UwB odbyły się warsztaty p.t. „Oswoić chemię”. Zwieńczeniem warsztatów był pokaz bardziej widowiskowych doświadczeń z ogniem i wybuchami.Uczniowie mieli też możliwość wejścia do sal wykładowych na Wydziale Chemii, gdzie mogli poczuć się jak prawdziwi studenci.

Mamy nadzieję, że spotkanie rozbudziło w młodych ludziach ciekawość do świata nauk chemicznych, zwłaszcza u progu szkoły średniej, a za kilka lat spotkamy się ponownie na Uniwersytecie w Białymstoku.