To była wyjątkowa noc na UwB

20 października w ramach ogólnopolskiej inicjatywy pn. Noc Innowacji, skierowanej do miłośników nauki w każdym wieku, otworzyliśmy laboratoria, pracownie, sale wykładowe, planetarium oraz obserwatorium. Można było dowiedzieć się, jak wiedza i doświadczenia wyglądają w praktyce, czym na co dzień zajmują się nasi naukowcy oraz obejrzeć laboratorium chemiczne „od kuchni”. Na Wydziale Chemii otwarta została wystawa pn. „Laboratorium za szybką”, przedstawiająca zestawy szkła laboratoryjnego, zaaranżowanego w typowy dla laboratorium chemicznego sposób.  Nie zabrakło też „kosmicznych podróży” w uniwersyteckim Planetarium i Obserwatorium.

Można było skorzystać z projekcji filmów w technologii Virtual Reality („Szepty”, reż. Jacek Nagłowski oraz  „Wirtualny dom kultury. Malarstwo Jerzego Nowosielskiego z kościoła i kaplicy w Wesołej”, produkcja dr Rafał Kuczyński, Wydział Studiów Kulturowych UwB). Wydział Fizyki przeprowadził szereg spotkań, na których pracownicy wydziału opowiedzieli o syntezie kryształu w piecu halogenowym, promieniowaniu X, fizycznych metodach obrazowania aktywności mózgu, laserach wykorzystywanych w badaniach nowoczesnych materiałów magnetycznych. Dodatkowo osoby zainteresowane wzięły udział w interaktywnym pokazie dotyczącym wahadła Foucaulta oraz miały możliwość obejrzenia największego komputera, jakim dysponuje pojedynczy wydział w Białymstoku, tzw. Superkomputera wraz z omówieniem jego funkcji oraz możliwości i sposobu ich wykorzystania.

Natomiast w  Bibliotece Uniwersyteckiej uczestnicy wydarzenia mieli okazję przyjrzeć się oryginalnym zbiorom kartograficznym z ostatnich pięciuset lat, posłuchać wykładu o osiągnięciach nauk ścisłych w badaniach historycznych oraz udziału w interaktywnym spacerze po budynku Biblioteki UwB. Na koniec osoby zainteresowane wyruszyły do Obserwatorium UwB, gdzie miały okazję do zapoznać się z jego wyposażeniem, dowiedzieć się o budowie lunet i teleskopów astronomicznych oraz sposobów i efektów ich wykorzystywania. Uczestnicy tegorocznej Nocy Innowacji mieli okazję wybrać się w Podróż po Układzie Słonecznym oraz zobaczyć filmy dostępne w ofercie Planetarium.

Dziękujemy wszystkim za wizytę i do zobaczenia wkrótce.

Naukowe atrakcje przygotowały Wydział Fizyki, Wydział Chemii, Wydział Biologii, Wydział Studiów Kulturowych, Biblioteka Uniwersytecka, a także Planetarium i Obserwatorium UwB.

Wydarzenie przygotował Wschodni Ośrodek Transferu Technologii we współpracy z Działem Promocji.

Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z tego wydarzenia