X Konkurs Literacki im. Anny Markowej. Jubileuszowy i – po raz pierwszy – ogólnopolski

„maski” – to motto X Konkursu Literackiego imienia Anny Markowej. Wyjątkowego, bo w tym roku mogą w nim wziąć udział twórcy nie tylko z województwa podlaskiego, ale z całej Polski.

„Jubileusz zobowiązuje” – mówi przewodniczący kapituły konkursowej, dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. To dlatego w tym roku zmienia się nieco formuła konkursu.

– Do poznawania twórczości Anny Markowej, a co najważniejsze tworzenia i prezentowania własnych wierszy chcemy zachęcać zwłaszcza uczniów szkół ponadpodstawowych. Z tego powodu od tego roku konkurs skierowany jest właśnie do nich. Nie znaczy to, że zamykamy się na nieco starszych twórców, w tym studentów. Oni także mogą spróbować swoich sił, ale w osobnej kategorii – „open” – wyjaśnia prof. Korotkich. – Ponadto po 10 latach nasz konkurs ma już wyrobioną renomę. Uznaliśmy, że to dobry moment, by rozpropagować go także poza regionem, by stał się rywalizacją ogólnopolską.

Konkurs będzie wyjątkowy z jeszcze jednego, ważnego powodu: honorowym członkiem Kapituły jest wybitny poeta, Ernest Bryll. Tradycyjnie wśród jurorów zasiądzie też m.in. syn poetki – Lech Marek.

Organizatorzy – Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana – czekają na zgłoszenia do 26 kwietnia 2023 r. Podobnie jak w poprzednich latach, do konkursu można nadsyłać prace w dwóch kategoriach: proza (do 5400 znaków ze spacjami) lub poezja (3 wiersze). Ważne, by utwory nie były wcześniej publikowane – w tym również w Internecie – oraz nagradzane w innych konkursach. Laureaci mogą liczyć na nagrody oraz publikację prac w czasopiśmie „Próby”.

Jak zawsze, także w tej edycji, honorowym patronatem konkurs objęli: JM Rektor UwB prof. Robert Ciborowski oraz Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dzięki patronom laureaci w kategorii uczniowskiej otrzymają wysokie nagrody finansowe.

Szczegółowe informacje o konkursie, m.in. regulamin i kartę zgłoszeniową, można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Filologicznego UwB i w mediach społecznościowych.

Podobne wpisy