Współpraca ze szkołami w ramach akcji „Studiuj z UwB”

8 spotkań, ponad 20 wykładów i warsztatów, 17 wykładowców i 1 koło naukowe oraz blisko 650 uczniów – tak w liczbach wygląda akcja „Studiuj z UwB” w tym roku szkolnym: od września do grudnia 2023 r. Ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Uniwersytet w Białymstoku zaprosili albo odwiedzili uczniowie m.in. z Wilna, Olecka, Augustowa, Białegostoku, Sokołowa Podlaskiego.

Od zeszłego roku Uniwersytet w Białymstoku prowadzi akcję „Studiuj z UwB”. Jej ideą są bezpośrednie spotkania kadry akademickiej, pracowników rekrutacji, promocji oraz studentów Uniwersytetu w Białymstoku z uczniami szkół ponadpodstawowych z regionu. Inicjatywa jest merytoryczną kompozycją kilku działań, podczas których uczniowie mają okazję wziąć udział w akademickich formach nauczania takich jak wykłady czy warsztaty, poszerzyć wiedzę na bardzo zróżnicowane tematy, bezpośrednio porozmawiać z nauczycielami akademickimi. Dodatkowe interaktywne spotkania z przedstawicielami Centrum Rekrutacji przybliżają młodzieży szkolnej zakres oferty uniwersyteckiej, zasady rekrutacji oraz możliwości rozwijania zainteresowań i pasji na naszej uczelni.  Często to sami uczniowie wraz z wychowawcami wspólnie wybierają zajęcia, w których chcą wziąć udział. Dlatego dużym atutem inicjatywy jest możliwość tworzenia programu „szytego na miarę” potrzeb, oczekiwań uczniów, jak również ich opiekunów.

Od września tego roku zorganizowano 8 rozbudowanych programowo, skoordynowanych spotkań z uczniami z Wilna, Augustowa, Olecka, Sokołowa Podlaskiego, Dąbrowy Białostockiej, Ciechanowca i Białegostoku. Przeprowadzono ponad dwadzieścia zajęć skierowanych do młodzieży, w tym wykłady i warsztaty, w które zaangażowało się 17 wykładowców oraz jedno koło naukowe. W akcji „Studiuj z UwB”  wzięło udział ok 650 uczniów. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie w akcję „Studiuj z UwB” kierujemy w stronę: prof. Agnieszki Wilczewskiej z Wydziału Chemii, dr. Sebastiana Maciaka z Wydziału Biologii, dr. Marka Bartoszewicza z Wydziału Biologii, dr. Łukasza Siemieniuka z Wydziału Ekonomii i Finansów , mgr Karoliny Trzaski z Wydziału Ekonomii i Finansów, dr. Krzysztofa Gawryluka z Wydziału Fizyki, mgr Moniki Garwolińskiej z Wydziału Zarządzania, dr Justyny Olędzkiej z Wydziału Historii, dr Elżbiety Zambrzyckiej – Szelewy z Wydziału Chemii oraz silnej reprezentacji Wydziału Filologicznego: dr. Krzysztofa Puławskiego, dr Anny Sańczyk-Cruz, dr Agnieszki Baczewskiej -Murdzek, dr Anny Sakowicz,  dr Anny Alsztyniuk, dr Anetty Strawińskiej. Podziękowania składamy również dr. Szymonowi Czupryńskiemu z Uniwersyteckiego Biura Karier, studentom z Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych (Dianie Ivaniuk, Justynie Sikorskiej, Julii Kuczyńskiej, Pawłowi Gawrylukowi, Arturowi Bobier, Arturowi Radomskiemu) za przeprowadzenie warsztatów oraz mgr Agnieszce Grajewskiej, mgr Katarzynie Worobiej i mrg Yanie Maksimowicz z Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.

Większość szkół zdecydowała się przyjechać do nas, aby przybliżyć swoim uczniom ofertę Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki temu młodzież mogła skorzystać z profesjonalnych przestrzeni uniwersytetu, obejrzeć kampus oraz na kilka chwil poczuć się jak prawdziwi studenci. Dodatkowym atutem pobytu w progach UwB (kampus) niewątpliwie była wizyta w Planetarium i Bibliotece Uniwersyteckiej. Pojawiały się dyskusje i pytania ze strony uczniów. Niektórzy wychodzili  z nowymi pomysłami, np. na start up. Uczniowie, którzy odwiedzili kampus byli pod wrażeniem nowoczesnej przestrzeni, przyrody będącej w synergii z architekturą, zasobów, zaplecza edukacyjnego i technicznego z jakim się spotkali. Podobały im się zarówno zajęcia, jak i sposób prezentacji. Jestem przekonana, że bezpośrednie spotkania mają ogromny sens. Cieszę się z prowadzonej współpracy oraz z tego, że młodzież z którą spotkaliśmy się dotychczas poważnie rozważa  studia na Uniwersytecie w Białymstoku – mówi Katarzyna Zagłoba z Działu Promocji, koordynatorka akcji „Studiuj z UwB”.

Młodzież uznała spotkanie na UwB za interesujące, inspirujące, pozytywne i motywujące. Najbardziej podobał się wykład o start-upach, wiele osób zainteresowały warsztaty o fake newsach, kilka osób natomiast mówiło o niezapomnianych wrażeniach z Planetarium. Uczniowie stwierdzili, że warto jest współpracować z uczelnią, bo można dowiedzieć się czegoś nowego, zdobyć wiedzę, poszerzyć horyzonty, zobaczyć, jak prowadzone są zajęcia. Niektórzy uczniowie wcześniej nic nie wiedzieli o UwB– mówi Anna Sikora, wychowawca klasy językowej (jęz. niemiecki) z II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie.

Na stronie internetowej www.szkoły.uwb.edu.pl znalazłam informacje o takich istniejących warsztatach i wykładach. W związku z tym, że jestem wychowawcą klasy językowej, zainteresowała mnie oferta Wydziału Filologicznego. Na pewno dla nich (uczniów) jest to i atrakcyjne i interesujące, ponieważ jest to odskocznia od standardowych lekcji, ale także poszerza ich znajomości w wielu aspektach: czy to językowych czy anglojęzycznych – mówi Magda Załuska , wychowawca klasy językowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Na pytanie czy są uczniowie, którzy rozważają studia na UwB odpowiedziała-  Myślę, że tak. Szczególnie z klas, które biorą udział w dzisiejszych zajęciach są tacy, którzy rozważają studia na filologii angielskiej . Wiem też, że wielu naszych absolwentów studiuje na Uniwersytecie w Białymstoku.

 – Zarówno uczniowie jak i nauczyciele wyrażają się w samych superlatywach. To był dobrze spędzony dzień, a my zachłystnęliśmy się ilością informacji i sposobem jej podania. Nie możemy się doczekać na ciąg dalszy–  mówi Urszula Kołodziejczuk, nauczyciel matematyki (I LO im. M Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim)

Zdaniem uczniów Uniwersytet w Białymstoku jest uczelnią nowoczesną, prezentującą szeroką ofertą edukacyjną i dającą duże możliwości rozwoju. Wielu z nich dowiedziało się o uczelni dopiero podczas bezpośredniego spotkania w ramach akcji „Studiuj z UwB”. Młodzież bardzo pozytywnie wyrażała się na temat zaprezentowanych wykładów oraz warsztatów, w których wzięła udział. Podobały im się tematy, sposób prezentacji, zaangażowanie wykładowców. Wśród uczniów pojawiały się sugestie, że chętnie wzięliby udział w kolejnych takich spotkaniach, a wizyta na Uniwersytecie w Białymstoku skłoniła ich do przejrzenia oferty i pogłębienia wiedzy na temat oferty UwB.

Studiowałam na Uniwersytecie w Białymstoku (…). Bardzo dobrze wspominam ten czas, spotkałam na swojej drodze wspaniałych mentorów. Mój syn również jest studentem drugiego roku Państwa uczelni, jest na wydziale prawa, na kierunku: prawo i bezpieczeństwo. Z przyjemnością zachęcam młodzież do studiowania w Białymstoku, z mojej poprzedniej klasy humanistycznej są uczniowie na UwB na kierunkach: prawo i historia. Serdecznie Państwa pozdrawiam i zachęcam do dalszej współpracy z I Liceum w Sokołowie Podlaskim – mówi Urszula Kosieradzka, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. M Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim.

Akcja „Studiuj z UwB” cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Szkoły wyrażają chęć  współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku, chcą przybliżać swoim uczniom ofertę naszej uczelni. Dużym atutem inicjatywy jest jej elastyczne podejście do budowania programu dostosowanego i odpowiadającego potrzebom konkretnej szkoły.

Podobne wpisy