Studiuj z UwB w Sokółce

W środę 17.04. na zaproszenie Zespołu Szkół w Sokółce odpowiedzieli przedstawiciele Wydziału Filologicznego, Wydziału Historii, Wydziału Stosunków Międzynarodowych, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji, Działu Promocji oraz środowiska studenckiego spotykając się z młodzieżą w tamtejszej szkole.

O Rosji po 1991 roku, jej doraźnych oraz długofalowych celach, geostrategicznych uwarunkowaniach w stosunku do Polski, o polityce wewnętrznej oraz międzynarodowej opowiadał dr hab. Adam R. Bartnicki z Wydziału Stosunków Międzynarodowych.

Z kolei w wyjątkową podróż w głąb historii Rzeczypospolitej szlacheckiej, inspirowaną serialem „1670” zabrała uczniów mgr Monika Kozłowska-Szyc z Wydziału Historii. Zaprezentowała interesujący i oryginalny wykład pt.” Witamy w Adamczysze – czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o historii w serialu 1670”. Mgr Monika Kozłowska-Szyc przybliżyła wybrane aspekty życia codziennego, zwyczaje, realia życia szlachty i pańszczyźnianych chłopów. Omawiała zagadnienia związane z pytaniami czy szlachta rzeczywiście nie pracuje, czy Maciej to „swój chłop” oraz czy marsz równości wyznań mógł się naprawdę odbyć w drugiej połowie XVII w.  Poprzez zgłębianie tematów przedstawiła bogactwo kulturowe i społeczne epoki tak, by łatwiej było zrozumieć ducha tamtych czasów oraz zjawiska, które ukształtowały oblicze Polski z XVII wieku.

Uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas mieli również możliwość udziału w warsztatach językowych, podczas których dowiedzieli się między innymi o kulturze, różnicach, podobieństwach, a także poznali praktyczne ciekawostki z krajów anglosaskich. W podróż językowych fascynacji zabrała młodzież dr Anna Sańczyk-Cruz z Wydziału Filologicznego.

Dodatkowo o Uniwersytecie w Białymstoku: jego ofercie, możliwościach rozwoju i zasadach rekrutacji opowiedzieli uczniom przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji oraz studentka Wydziału Prawa Victoria Tekień.

Za koordynację przedsięwzięcia odpowiadał Dział Promocji UwB.

Podobne wpisy