Do 4 grudnia czekamy na zgłoszenia do II edycji Programu Tutorskiego UwB

8 wydziałów, 17 naukowców i ponad 30 tematów do wyboru – to propozycja Uniwersytetu w Białymstoku skierowana do zdolnych uczniów szkół ponadpodstawowych i pasjonatów nauki. W piątek (17 listopada) rusza druga edycja Programu tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku pod hasłem „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”.

Warto dodać, że efektem pierwszego Programu w roku szkolnym 2022/2023 było ponad 20 oryginalnych projektów naukowych i artystycznych. W pilotażowej edycji wzięło udział właśnie 21 uczniów z województwa podlaskiego: z Białegostoku, Łomży, Sokółki i Grajewa. Merytorycznym wsparciem objęło ich 16 tutorów – niezwykłych naukowców Uniwersytetu w Białymstoku.

Druga edycja zapowiada się bardzo interesująco. Uczniowie mogą wybierać spośród 31 tematów zaproponowanych przez ekonomistów, filologów, fizyków, prawników, socjologów, kulturoznawców i specjalistów od stosunków międzynarodowych oraz pedagogiki i wychowania. Młodzi ludzie będą mogli pracować m.in. nad takimi różnorodnymi tematami jak:

• Instytucje otoczenia biznesu w kształtowaniu ekosystemu StartUpów w Polsce.
  • Determinanty dobrobytu kobiet i nierówności społeczno-ekonomicznych względem płci.
  • Co łączy współczesne seriale z dziewiętnastowieczną powieścią realistyczną?
  • Psychologia pozytywna a jakość życia młodzieży szkolnej.
  • Cele i plany życiowe młodzieży dotyczące własnej przyszłości w perspektywie globalnego świata.
  • W co rodzice i dziadkowie grali, kiedy byli mali?
  • Wrzuć na luz, czyli jak sobie radzić ze stresem szkolnym.
  • Organizacje społeczne – myślenie globalne i działanie lokalne.
  • Czy warto jeszcze wychodzić z domu? Praktyki uczestnictwa w kulturze we współczesnej Polsce.
  • Geopolityczne uwarunkowania konfliktu na Ukrainie.
  • Dyplomacja energetyczna.
  • Wszystkie końce świata, które znamy. Postapokalipsa w tekstach kultury XX i XXI wieku.

Pełna lista lista tutorów i tematów do wyboru:

W ramach tutoringu uczniowie przez pół roku będą spotykać się minimum raz w miesiącu ze swoimi tutorami (w razie potrzeby także w formie zdalnej), by realizować wybrane projekty badawcze. Będą też mogli uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych z wybranego przedmiotu prowadzonego przez tutora, korzystać z uniwersyteckiego sprzętu i księgozbioru. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentują za kilka miesięcy podczas uczelnianego Forum Tutoringu.

Tutoring to przede wszystkim metoda indywidualnej pracy z podopiecznym, czyli regularne, bezpośrednie spotkania, gdzie spotyka się mistrz, czyli tutor z tutee, czyli podopiecznym. Program służyć ma rozwijaniu pasji naukowo-badawczych uczniów, ale także wspieraniu takich umiejętności, takich jak argumentacja, obrona własnych poglądów, sztuka wystąpień publicznych, pisanie prac pisemnych. Program pokazywać ma specyfikę studiowania czy pracy naukowej na uniwersytecie.

Ucznia do programu zgłasza dyrektor szkoły za pomocą specjalnego formularza zgłoszeniowego. W przypadku ucznia niepełnoletniego potrzebna jest także zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.  Uczeń powinien także napisać krótki list motywacyjny opisujący pasje, zainteresowania, dotychczasowe osiągnięcia, działania służące rozwijaniu pasji oraz motywację zgłoszenia do Programu (do 3000 znaków). Formularz zgłoszeniowy wraz z listem motywacyjnym dyrektor szkoły przesyła na adres tutoring@uwb.edu.pl  Rekrutacja rozpoczyna się 17 listopada i potrwa do 4 grudnia 2023 r.

Ocena zgłoszeń będzie dokonywana przez koordynatora ds. tutoringu z danego Wydziału i wybranego przez ucznia tutora, na podstawie łącznej punktacji za list motywacyjny oraz rozmowę ucznia/uczennicy z koordynatorem. Udział w programie jest bezpłatny.

Zgoda rodzica/opiekuna prawnego

Pełna lista lista tutorów i tematów do wyboru (plik PDF)

Ważne daty:

• 17 listopada 2023 r. – ogłoszenie II edycji Programu Tutorskiego UwB,
  • do 4 grudnia 2023 r. – zgłoszenia ze szkół uczniów do Programu Tutorskiego  UwB,
  • 04-11 grudnia 2023 r.  – rozmowy kwalifikacyjne z uczniami do Programu Tutorskiego  UwB,
  • 13 grudnia 2023 r.  – ogłoszenie wyników rekrutacji do Programu Tutorskiego  UwB,
  • 18 grudnia 2023 r. – inauguracja 2. edycji Programu Tutorskiego  UwB – spotkanie z tutorami i uczniami.