Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku w kampusie UwB

17 listopada w kampusie UwB gościliśmy uczniów I LO w Olecku.  Naukowych atrakcji nie brakowało. O tym, czym jest paradoks Peto i czy istnieje jego rozwiązanie w kontekście chorób nowotworowych mówił dr Sebastian Maciak z Wydziału Biologii. Przybliżył zagadnienie dotyczące tego jak rozwiązanie zagadki angielskiego biologa (Richard’aPeto) może doprowadzić do rozwoju innowacyjnych metod zapobiegania i/lub leczenia zmian nowotworowych.

Z młodzieżą spotkała się także prof. dr hab. Agnieszka Wilczewska z Wydział Chemii, a jej wykład dotyczył m.in. tworzyw sztucznych, plastikowych opakowań i gospodarowania odpadami. Czy wszystkie polimery są „sztuczne”? Czy każdy z nas może mieć wpływ na ilość odpadów „produkowanych” w naszych domach? Czy potrafimy dobrze zarządzać segregacją śmieci? Podczas wykładu uczniowie usłyszeli odpowiedzi na nurtujące pytania na temat tworzyw opakowaniowych, ich recyklingu oraz racjonalnego gospodarowania odpadami.

O największej  podlaskiej uczelni: jej ofercie, możliwościach rozwoju i zasadach rekrutacji opowiedzieli uczniom przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.

Dodatkowo młodzież z Olecka wzięła udział w spacerze interaktywnym po Bibliotece Uniwersyteckiej, gdzie pracownicy opowiedzieli o zasobach, przestrzeniach oraz możliwościach, jakie daje studentom w podnoszeniu jakości kształcenia.

Na koniec uczniowie wybrali się na seans „Halo, Ziemia” do Planetarium, który opowiada o szeroko pojętym rozwoju komunikacji, począwszy od pisma, po radio, telefon, telegraf, aż po Internet i sondy kosmiczne.

Akcję „Studiuj z UwB” koordynuje Dział Promocji. Kontakt: k.zagloba@uwb.edu.pl

Galeria: