O chorobach cywilizacyjnych w ramach Dni Zdrowia – spotkanie edukacyjne z uczniami V LO im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku

„Czy jesteśmy bezbronni wobec chorób cywilizacyjnych?” – to tytuł wykładu wygłoszonego w ramach Dni Zdrowia przez dr. Marka Bartoszewicza, prodziekana ds. studenckich i rozwoju Wydziału Biologii. W trakcie spotkania wyjaśniał uczniom V LO im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku, w jaki sposób zdrowy tryb życia może uchronić nas przed otyłością i jej konsekwencjami. Tłumaczył na czym polegają genetyczne predyspozycje wybranych chorób oraz dziedziczenie epigenetyczne. Opowiedział też o najnowszych zdobyczach medycyny, które pozwalają patrzeć z optymizmem w przyszłość dając nadzieję chorym zmagającym się z najcięższymi schorzeniami.

XXI wiek jest stuleciem chorób cywilizacyjnych. Jednak odkrycia biologów, biotechnologów oraz medyków sprawiają, że nie jesteśmy bezradni wobec nawet tych najpoważniejszych chorób. By zapewnić stały dopływ kadry specjalistów do tej branży, uruchomiliśmy na naszym Wydziale studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku biotechnologia – mówi dr Bartoszewicz.