dr Monika Koperska

Polski Edison spod Krosna – pokaz filmu i spotkanie z scenarzystką dr M. Koperską

Zapraszamy serdecznie na projekcję nagrodzonego w Toronto filmy dokumentalnego JAN SZCZEPANIK. ARTYSTA WYNALAZKU – to już w poniedziałek 15 maja, o godz. 10:00 (aula im. J.Korczaka, Wydział Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20). Po filmie spotkanie ze scenarzystką i narratorką dr Moniką Koperską, chemiczką, niezwykłą popularyzatorką nauki.  

Jan Szczepanik nazywany jest „polskim Edisonem” i „Leonardem da Vinci z Galicji”. Był pierwszą osobą, która przełożyła optyczny obraz na małe fragmenty porównywalne do dzisiejszych pikseli. Jako pierwszy przesłał prymitywny obraz na odległość za pomocą linii telefonicznej. Opatentował też system rejestracji i odtwarzania filmu, który bazuje na 3 kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Podczas spotkania Monika Koperska pokaże kolorymetr Szczepanika.
Jan Szczepanik we współpracy z dwoma innymi wynalazcami, Mikołajem Reisserem i Kazimierzem Żegleniem wymyślił tkaninę jedwabną, która była w stanie zatrzymać kule z pistoletu. Dzięki niej, stworzył w roku 1902 pierwszą kamizelkę kuloodporną wykonaną całkowicie z tkaniny. Podobnego materiału używano następnie do hamowania promów kosmicznych.

Film JAN SZCZEPANIK. ARTYSTA WYNALAZKU w 2023 roku na festiwalu GeekFestToronto otrzymał nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Monika Koperska jest doktorem nauk chemicznych, specjalistką chemii w konserwacji sztuki, teorii barw i degradacji, wykładowczynią, częstym gościem mediów, prowadzi programy popularno-naukowe.  Współzałożycielka Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Na energetyczne spotkanie z dr Koperską zaprasza Centrum Popularyzacji Nauki UwB. Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach promocji Miasta Białegostoku.

Podobne wpisy