14 i pół tysiąca widzów i ponad 640 seansów – tak wyglądał ubiegły rok w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku.

Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku swoje funkcjonowanie rozpoczęło w czerwcu 2022 roku i od samego początku budzi ogromne zainteresowanie.

W 2023 roku Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku odwiedziło ponad 14 i pół tysiąca widzów i pasjonatów astronomii. Najwięcej osób pojawiło się w marcu (ponad 2000) i kwietniu (prawie 1900). Łącznie 14501 gości uczestniczyło w 641 seansach.  Najchętniej wybieranym filmem była produkcja 3D „Na skrzydłach marzeń” (180 seansów). Dużą popularnością cieszyły się też filmy „Myszki i księżyc” (prawie 150 seansów) oraz „Wszechświat i cała reszta” (ponad 130 projekcji).

Planetarium najchętniej odwiedzali uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki. Specjalne wyjścia na seanse do planetarium organizują także różne organizacje oraz firmy. Coraz częściej to także pomysł na urodzinowe atrakcje dla dzieci.

W Planetarium i Obserwatorium UwB odbywają się także seanse specjalne, połączone z naukową podróżą po układzie słonecznym – to dzięki zaangażowaniu i wiedzy astrofizyka dr hab. Marka Nikołajuka, prof. UwB  (Wydział Fizyki).  Tutaj także organizowane są wydarzenia Podlaskiego Festiwalu Nauki, Kosmicznego Kampusu czy inne służące popularyzacji Nauki.

Obecnie w ofercie Planetarium znajduje się 6 filmów. Więcej informacji o wolnych terminach na stronie: www.bilety.uwb.edu.pl

W budynku Planetarium i Obserwatorium na terenie uniwersyteckiego kampusu przy ul. Ciołkowskiego 1P oglądać można wystawę astrofotografii członków białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – „Niebo na końcu świata”.

Zapraszamy serdecznie.