Piknik Naukowy w Warszawie w 2022 r.

Uniwersytet w Białymstoku będzie naukowo piknikował w Warszawie

Ponad 100 wystawców, a wśród nich Uniwersytet w Białymstoku. W sobotę, 27 maja, na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio. To już 26. edycja imprezy przyciągającej tłumy, głównie rodziny z dziećmi.

Właśnie w strefie rodzinnej zaprezentuje się największa podlaska uczelnia. Pokaże, że interdyscyplinarność to podstawa współczesnej nauki. Dlatego w jednej przestrzeni (namiot D11) do wspólnego eksperymentowania i działania zapraszać będą matematycy, biolodzy i pedagodzy.

Pracownicy i studenci Wydziału Matematyki UwB udowadniać będą, że każdy może eksperymentować z geometrią, fizyką i geografią – jak uczeni na przestrzeni wieków. Będzie można dowiedzieć się, jak eksperymenty z różnych dziedzin przeprowadzane na przestrzeni wieków wzbogacały widzenie świata. Zajęcia będą stanowiły swojego rodzaju połączenie rzutowania, geometrii sferycznej, geometrii hiperbolicznej, geometrii rzutowej, kartografii. Pokazany zostanie rozwój różnych systemów geometrycznych i wpływ tych rewolucyjnych odkryć na inne dziedziny wiedzy, m. in. geografię i fizykę. Będą rozwiązywane problemy z mapami, bo Ziemia jest w przybliżeniu kulą, a mapy są płaskie. Podstawowym problemem przy tworzeniu map jest takie rzutowanie obiektu 3D na powierzchnię 2D, aby jak najbardziej uniknąć zniekształceń. Nie zabraknie też eksperymentów ze światłem, które pomogą nam rozwiązać różne problemy.

Biolodzy wspólnie z uniwersyteckim opiekunem pasieki – pszczelarzem Mikołajem Makiem – opowiedzą, jak pszczoły odnajdują się w naszych miastach. Będzie można zajrzeć do specjalnego ula i poznać zwyczaje pszczół. Pracownicy Wydziału Biologii UwB opowiedzą, jaka jest rola pszczół w przyrodzie i w mieście. Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze użyczyło specjalnie na Piknik część swojej „pszczelej wystawy”. Ekspozycja gościła w salach UCP i zapraszała do interaktywnych działań edukacyjnych. Zainteresowani będą mogli zobaczyć urządzenia pszczelarskie, przyjrzeć się z bliska pszczołom dzięki binokularowi, czy „zobaczyć” jak widzą te owady. Dodatkowo tematyczne aktywności i zabawy dla dzieci przygotowują studenci Wydziału Nauk o Edukacji.

Więcej informacji na stronie: https://pikniknaukowy.pl/

Piknik Naukowy rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa aż do 20:00. Zapraszamy.