Noc Innowacji w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Innowacje dla miłośników nauki w każdym wieku – Uniwersytet w Białymstoku przygotował ponad 20 różnych wydarzeń połączonych w bloki tematyczne w ramach Nocy Innowacji 2023.

Będzie można zajrzeć do laboratoriów i Obserwatorium. Nie zabraknie też pokazów filmowych w Planetarium i w technologii Virtual Reality, ciekawych wykładów, wycieczek, prezentacji. Taka będzie Noc Innowacji na Uniwersytecie w Białymstoku. Ta ogólnopolska impreza naukowa odbędzie się 20 października 2023 r. w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Na wszystkie wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy.

Noc Innowacji organizowana jest na Uniwersytecie w Białymstoku po raz pierwszy. Dzięki niej będzie można zobaczyć, jak wiedza i doświadczenia wyglądają w praktyce, zajrzeć tam, gdzie na co dzień pracują naukowcy i wynalazcy.

Noc Innowacji w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego odbędzie się w piątek, 20 października, w godz. 16-21. Miłośników nauki w każdym wieku zapraszają Wydziały: Fizyki, Chemii, Biologii i Studiów Kulturowych oraz Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, a także Planetarium i Obserwatorium.

Na Wydziale Fizyki odbędzie się np. spotkanie dotyczące fizycznych metod obrazowania aktywności mózgu oraz promieniowania X, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in.  codzienne zastosowania promieniowania X. Naukowcy udowodnią przydatność naukową, techniczną, a przede wszystkim medyczną „X-ów”. Ci, którzy wybiorą ten blok tematyczny, odwiedzą też Planetarium, w którym wyruszą w podróż po Układzie Słonecznym, a także obejrzą film „Halo Ziemia”.

Wydział Chemii zaprasza m.in. na spacer po laboratoriach, otwarcie wystawy „Laboratorium za szybką” (połączone z podpisaniem umowy o współpracy z konsorcjum naukowym) oraz spotkanie z naukowcami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą naukową. Uczestnicy tych wydarzeń będą mogli wyruszyć także w kosmiczną podróż w Planetarium UwB.

Do wieży Planetarium i Obserwatorium (sala wykładowa, 3 piętro) zaprasza też Wydział Studiów Kulturowych na pokaz filmów w technologii Virtual Reality 360 stopni. Obejrzeć będzie można film „Szepty” oraz „Wirtualny dom kultury. Malarstwo Jerzego Nowosielskiego z kościoła i kaplicy w Wesołej”.

W  Noc Innowacji chętni odwiedzą również Obserwatorium Astronomiczne UwB. Podczas spotkania omówiona zostanie budowa lunet i teleskopów astronomicznych oraz sposobów i efektów ich wykorzystywania. Dodatkowo, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą,  będzie możliwość obserwacji Jowisza i Saturna.

Kto chce zobaczyć oryginalne dokumenty kartograficzne z ostatnich pięciuset lat i ich wersję cyfrową, wybrać się na interaktywny spacer albo posłuchać o osiągnięciach nauk ścisłych w badaniach historycznych powinien skorzystać z zaproszenia Biblioteki Uniwersyteckiej.

Noc Innowacji to atrakcje także dla najmłodszych. W laboratoriach spotkają się z magicznym światem chemii, odwiedzą też akwaria na Wydziale Biologii oraz Planetarium, gdzie obejrzą film „Myszki i Księżyc” albo „Nieziemskie księżyce”.

Wstęp na wydarzenia w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia są przyjmowane na adres: nocinnowacji@uwb.edu.pl  W zgłoszeniu należy wskazać m.in. nazwę jednostki, wydarzenia i ich godziny.

Noc Innowacji na Uniwersytecie w Białymstoku koordynuje Wschodni Ośrodek Transferu Technologii we współpracy z Działem Promocji UwB.