Częściowe zaćmienie Słońca 25 października 2022 – zaproszenie

We wtorek, 25 października, nastąpi jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku – częściowe zaćmienie Słońca. Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej.

W Białymstoku w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 45% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:14, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:24, a zjawisko zakończy się o 13:35

W dniu zaćmienia Centrum Popularyzacji Nauki UwB, VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Białymstoku oraz DELTA SP. J. Krenstowski, Hus połączyło siły, aby nieco dogłębniej doświadczyć tego niezwykłego zjawiska.

Od godziny 9:00 na kampusie w budynku UCK odbędzie się wykład Wojciecha Burzyńskiego, prezesa PTMA w Białymstoku, pt. „O co chodzi z tym zaćmieniem?”. Dodatkowo młodzieży z VII LO w Białymstoku zaprezentowane zostaną możliwości  oprogramowania Shira Universe i odbycie realistycznej podróży po Układzie Słonecznym wraz z seansem w Planetarium UwB. Uczniowie  obejrzą zaćmienie Słońca na tarasie widokowym Planetarium i Obserwatorium przez specjalne lunety , gdzie ci bardziej dociekliwi będą mogli dowiedzieć się więcej od studentów Wydziału Fizyki.

Od godziny 11:15 obserwacje zaćmienia słońca  będą prowadzone w Obserwatorium VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku . Szkoła przygotowała dodatkowe działania  w postaci konkursu na nazwę planety, wystawy zdjęć z obserwacji astronomicznych oraz wystawy prac plastycznych inspirowanych twórczością Stanisława Lema.

  • Z zastrzeżeniem, że w przypadku niekorzystnej pogody (pełnego zachmurzenia, deszczu) obserwacje nie odbędą się.

Warto pamiętać, że podczas obserwacji zaćmienia zaleca się szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie spoglądamy na tarczę słońca przez teleskopy lub lornetki niewyposażone w odpowiednie filtry (np. folia słoneczna Baader) .Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji jest metoda projekcji ekranowej. Można również obserwować zjawisko przez szkło spawalnicze lub specjalne okulary do obserwacji zaćmienia Słońca. Długotrwałe patrzenie wprost na Słońce również może uszkodzić wzrok, dlatego polecamy krótkie sesje obserwacyjne.

Podobne wpisy