Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Co mówi o nas wujek Google z ciocią Wiki? Czy jaja od szczęśliwej kury zdradzają nasz system wartości? Co o współczesnym stylu życia ma do powiedzenia glonojad? Sesja brzuszkowa – piękne zdjęcia czy coś więcej? Skąd pochodzą covidianie?

Na te i wiele innych pytań odnajdziemy odpowiedzi podczas wykładu pt. „Jednostki leksykalne i frazeologiczne jako językowe świadectwa przemian społeczno – kulturowych”. Wykład poprowadzi dr hab. Joanna Szerszunowicz, prof. UwB z Zakładu Językoznawstwa
i Komparatystyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Dynamika zmian zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości prowadzi do tworzenia nowej leksyki i frazeologii. Wyrazy i związki frazeologiczne, opisując rzeczywistość pozajęzykową, odnoszą się do aktualnych realiów, które wymagają nazwania. Podczas spotkania dowiedzieć się będzie można, jak język rejestruje zmiany społeczno-kulturowe.

Wykład: „Jednostki leksykalne i frazeologiczne jako językowe świadectwa przemian społeczno – kulturowych”,
Termin: 21 lutego 2022 r., godz. 12.00,
Miejsce: Sala konferencyjna Biblioteki Uniwersyteckiej, ul, Ciołkowskiego 1R – kampus UwB,
Osoba do kontaktu: Hanna Kościuch, tel.: 85 738 85 60, e-mail: h.kosciuch@uwb.edu.pl