Dzień Uniwersytetu w Białymstoku w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Piątek, 13-go maja, był wyjątkowym dniem na UwB, szczególnie dla pasjonatów nauki, eksperymentowania i doświadczania.

Pokazy, eksperymenty, spektakle, wystawy, warsztaty, wykłady, konkursy, spotkania – tak bogatą i różnorodną ofertę przygotował Uniwersytet w Białymstoku w ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W sumie około 150 różnych wydarzeń – dla każdego, niezależnie od wieku i zainteresowań.

Atrakcje dla festiwalowych gości zorganizowały wydziały i instytuty oraz pozostałe jednostki Uniwersytetu w Białymstoku. Wizyta w galerii strojów historycznych, czy też w serwerowni superkomputera UwB, kameralny papierowy japoński Teatrzyk KAMISHIBAY, programowanie gier komputerowych, oglądanie meteorytów oraz szukanie odpowiedzi na pytanie, czy historyk to detektyw – to jedynie część atrakcji przygotowanych przez UwB. Można było również zajrzeć do chemicznego laboratorium, poznać historię sera w dziejach ludzkości (z degustacją włącznie), zobaczyć symulację rozprawy sądowej, dowiedzieć się jak wiele tajemnic kryją odciski palców lub zaprzyjaźnić się z wężem lub jaszczurką.

Chętni zmierzyli się z zadaniami matematycznymi z różnych stron świata, wzięli udział w podróży po Układzie Słonecznym albo w szkoleniu opisującym drogę od przedsiębiorczości do dobrobytu.

Nie zabrakło spotkań z ciekawymi ludźmi. O swojej kolekcji dzwonków z całego świata mówił białostocki przedsiębiorca i podróżnik Lech Pilecki. Jej dużą część (ok. 8 tysięcy dzwonków) można obejrzeć w kampusie UwB. W Bibliotece Uniwersyteckiej mowa była o teatrze mega romantycznym. Były pokazy w Planetarium i Obserwatorium UwB i specjalne zajęcia w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym.

Nie odpoczywamy po festiwalu, organizujemy kolejne wydarzenia – dla pasjonatów nauki i ciekawych świata.