Co łączy kosmos i mrówki? Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na UwB!

Można będzie m.in. spojrzeć w kosmos i odkryć sekrety mrówek, eksperymentować i sprawdzić się w grach terenowych, poznać swoje prawa, albo wybrać się na spektakl. Propozycje Uniwersytetu w Białymstoku w ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki są tak różnorodne, jak realizowane tu badania i oferowane kierunki studiów. Największa podlaska uczelnia przygotowała w sumie blisko 190 festiwalowych wydarzeń – dla starszych i młodszych gości. Na część z nich trzeba się wcześniej zarejestrować – organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca w kwietnia.  XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa niemal tydzień.

8 maja na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy. Studenci i pracownicy UwB przygotowali m.in. językowy plac zabaw – czyli naukę angielskiego i niemieckiego na wesoło, happeningową galerię strojów historycznych, słodką lekcję kontroli jakości produktów z czekoladą w roli głównej czy Ekologiczną Grę Terenową. Podczas ciekawych i barwnych eksperymentów można będzie przekonać się, że chemia jest dziecinnie prosta, a matematycy w kreatywny sposób udowodnią, że matematyka jest wokół nas! Na stoisku biologów na festiwalowych gości będą czekały m.in. ślimaki afrykańskie, pająki, karaczany madagaskarskie i drewnojady. Odważni będą mogli sprawdzić, jak smakują… świerszcze. Fizycy zapraszają na spotkanie z inteligentnym metalem, który pamięta kształty – czyli nitinolem, a ekonomiści będą przekonywać, że Fortuna nie tylko kołem się toczy, a ekonomiczny sukces wymaga wiedzy. Prawnicy przygotowali porcję praktycznej wiedzy o prawie własności intelektualnej oraz prawach cudzoziemców w naszym kraju. Co ważne – informacji będą udzielać także angielsko i rosyjskojęzycznym gościom Festiwalu, zaproszą ich też na konkurs wiedzy o Polsce. Podczas niedzielnego Pikniku będzie także coś dla miłośników kultury: można będzie przekonać się, jaką rolę w kinie i sztuce dźwiękowej odgrywa woda lub wybrać się na wykład dotyczący wydarzeń, które stały się kanwą najsłynniejszego polskiego dramatu romantycznego – „Dziadów”. Pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej przygotowali natomiast quizz oraz warsztaty book foldingu.

Już 10 maja (wtorek) w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia odbędzie się debata pt. „EU & Me” poświęcona przyszłości młodzieży w Unii Europejskiej. Tego samego dnia po południu w Uniwersyteckim Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa niezwykłych zdjęć promująca album „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”.

We środę 11 maja zapraszamy na spotkanie z Karolem Wójcickim – popularyzatorem astronomii, pasjonatem i fotografem nocnego nieba, dziennikarzem naukowym, twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”. Opowie on o kosmicznej rewolucji i niezwykłych wydarzeniach, jakie rozgrywają się nad naszymi głowami. Kolejną gratką będzie podróż po Układzie Słonecznym, na którą zaprosi uniwersyteckie Planetarium i Obserwatorium – zapowiada Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki, koordynatorka PFNiS na UwB.

12 maja (czwartek) Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Gierdoycia zaprasza ukraińskie dzieci i młodzież do wspólnego zwiedzania jej siedziby i uniwersyteckiego kampusu. Tego samego dnia w UCK odbędzie się też kolejna edycja Kreatywnych Rozmów o Nauce organizowanych przez Parlament Studencki UwB. Można będzie również zwiedzić zlokalizowaną w kampusie wystawę dzwonków z całego świata i spotkać się z ich kolekcjonerem Lechem Pileckim.

13 maja festiwalowych gości zaproszą do siebie m.in. wszystkie wydziały i instytuty Uniwersytetu w Białymstoku. Nudzić się więc nie będą i humaniści, i przyrodnicy, i pasjonaci nauk ścisłych, i wielbiciele sztuki. Można będzie np. poznać historię sera w dziejach ludzkości, a nawet spróbować serów francuskich i poznać ich nazwy, zobaczyć symulację rozprawy rozwodowej, poznać zabawy skautingowe dla dzieci. Seniorzy mogą wybrać się na warsztaty z pisania wiadomości e-mail po angielsku. Swoje podwoje otworzą kampusowe pracownie i laboratoria: będą eksperymenty i pokazy biologiczne, chemiczne, fizyczne. Można będzie przekonać się, że matematyka to ważny sprzymierzeniec w grach towarzyskich, albo zrobić pierwszy krok do programowania gier 3D.

Z kolei Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przygotowało dla seniorów konkurs tworzenia haiku, czyli krótkich utworów poetyckich  w języku angielskim.

W organizację Festiwalu włączyła się także Filia UwB w Wilnie. Przygotowała m.in. wykład o rynku chińskim oraz zajęcia na temat regeneracji i promocji zdrowia współczesnego człowieka.

Dzień Uniwersytetu w Białymstoku podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki od lat jest zarazem naszym dniem otwartym. W tym roku będzie podobnie. Odwiedzający nasze wydziały i instytuty uczniowie szkół średnich znajdą tam informacje o studiach na największej podlaskiej uczelni, zasadach rekrutacji, będą mogli porozmawiać z naszymi obecnymi żakami i wykładowcami – przypomina Agnieszka Grajewska z Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji UwB.

Tegoroczny Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki przygotowało 12 podlaskich uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Jego hasłem jest motto Alberta Einsteina: „Przyszłość należy do wyobraźni”.

Szczegółowy wykaz imprez można znaleźć na stronie http://podlaskifestiwal.pl Tam też można rejestrować się na te wydarzenia, na których obowiązuje limit miejsc.