Niebo na końcu świata – wystawa w Planetarium UwB

Jak wygląda zorza polarna nad rzeką Supraśl we wsi Osowicze, ruch sfery niebieskiej wraz z wyładowaniem atmosferycznym nieopodal wsi Leńce, obłoki srebrzyste nad wsią Studzianki – to wszystko można zobaczyć na wystawie astrofotografii w Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawę tworzy 18 niezwykłych zdjęć zrobionych w regionie podlaskim, zazwyczaj niedaleko Białegostoku. Autorami prac są Szczepan Skibicki, Marek Biały i Maciej Jarmoc – członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – oddziału w Białymstoku.

Szczepan Skibicki fotografią zajmuje się od 1996, astrofotografią – od 2006 r. Preferuję astrofotografię krajobrazową – łączę ciała niebieskie z podlaskim krajobrazem. Najczęściej fotografuję niezwykle zjawiska typu zorza polarna. Teraz rozszerzam też astrofotografię o filmy poklatkowe – dzisiaj każde moje zdjęcie to wycinek filmu poklatkowego  – opowiada Skibicki.  Marek Biały przyznaje, że astrofotografia to trudna dziedzina, bo zależny jesteś od wielu czynników: pogoda, miejsce z dostępem do ciemnego nieba i odpowiedni czas. Czas w astrofotografii jest bardzo ważny, uczy cierpliwości. Tu nie ma drogi na skróty – dodaje Maciej Jarmoc. Wszyscy zaznaczają, że ta fotografia uczy … cierpliwości.

Wystawa to wspólna inicjatywa PTMA Białystok oraz Centrum Popularyzacji Nauki UwB. Inicjatywa uzyskała uznanie i wsparcie finansowe ze strony Polskiej Akademii Nauk, w ramach działań popularyzujących naukę.

Jeżeli chcecie zobaczyć np. mgławicę emisyjną znajdującą się w konstelacji Perseusza, kształtem przypominającą wybrzeże Kalifornii albo pozostałość po supernowej znajdującą się w konstelacji Bliźniąt w odległości około 5000 lat świetlnych – zapraszamy do budynku Planetarium i Obserwatorium. Prace astrofotografików, z fachowymi opisami, nadały inny wymiar  m.in. sali seminaryjno-wystawienniczej. Oglądając astrofotografie można dojść bezpośrednio do sali Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie prezentowane są filmy wyjaśniające zjawiska na niebie i w kosmosie.

Wystawa „Niebo na końcu świata” oglądać można od 17 listopada – kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1P.

Dziękujemy za współpracę PAN oddział w Olsztynie i w Białymstoku, z siedzibą w Olsztynie.

Podobne wpisy